Mit tiltott meg Veres János?

Veres János pénzügyminiszter beismerte: beosztottjainak megtiltotta, hogy a választás előtt megnevezzék a valós költségvetési számokat, mert az rossz hangulatot teremtett volna – írta egy német lap, melynek állításait az Info Rádió híradása szerint Veres elismerte mai televíziós nyilatkozatában. Az MTI ugyanerről a műsorról tudósítva azt írja: Veres a költségvetés helyzetére vonatkozó számításokat nem tiltotta meg.

MNO
2006. 06. 13. 8:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beosztottjainak valóban megtiltotta Veres János, hogy a voksolás előtt megnevezzék költségvetési számokat, mert ez szerinte „rossz hangulatot teremtett volna” – közölte az Info Rádió. A pénzügyminiszter a Süddeutsche Zeitung cikkére reagálva ma reggel egy televíziós műsorban beszélt erről, elismerve: valóban megtiltotta a költségvetés helyzetére vonatkozó becsléseket. A szocialista politikus ugyanakkor azt állította, hogy a költségvetés helyzetére vonatkozó számításokat nem tiltotta meg.

A müncheni liberális lap hétfői száma szerint a magyarok „egyelőre azon álmélkodnak, hogy Gyurcsány csapata milyen formulákkal igazolja a kampányhazugságot. Veres János pénzügyminiszter beismerte: beosztottjainak megtiltotta, hogy a választás előtt megnevezzék a valós költségvetési számokat, mert az rossz hangulatot teremtett volna.”

Mindeközben az MTI ugyanerről a reggeli tévéműsorról beszámolva a következőket írta: „A pénzügyminiszter nem a költségvetés helyzetére vonatkozó számításokat tiltotta a választás előtt a pénzügyi tárcánál, hanem az év további részére vonatkozó becsléseket – így cáfolta Veres János a Süddeutsche Zeitungban megjelent kijelentést. (...) A Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában Veres János kijelentette: az olyan „prognózisra vonatkozó munkákat” tiltotta, amelyben becslések lettek volna, például az árvízre vagy más olyan tételekre, amelyeket csak becsülni lehet. Veres János utalt arra: több százszor mondta azt a választások előtt is, hogy az idei költségvetés intézkedésekkel lesz tartható.

Mindenről a statisztikusok tehetnek

A reggeli műsorban a pénzügyminiszter elsősorban az Eurostatot, a statisztikusokat jelölte meg felelősnek azért, hogy az idei tervezett 4,7 százalékos GDP arányos, uniós normák szerint számított hiányt a rendkívüli kiadásokon túl olyan tételek is növelik, mint a Gripen-beszerzés költségei és az autópályák építési költségeinek egy része. E tételek szavai szerint szerepeltek a költségvetésben, de például a Gripen beszerzés elszámolási módjáról csak márciusban döntöttek az uniós statisztikusok, és az autópálya-kiadások beszámítási szabályain is hosszasan vitatkoztak.

A tervezett intézkedések részleteiről elmondta, hogy az elvárt adót a cégeknek előzetes bejelentés alapján lehetőségük lesz nem megfizetni, amennyiben valóban veszteségesek. „Tarthatatlan állapot és a világban példa nélküli, hogy a legálisan működő vállalkozások 40 százaléka tartósan nulla körüli nyereséggel vagy veszteséggel működik Magyarországon” – mondta a pénzügyminiszter, aki erről az adóról az adóhivatal egyfajta új, ellenőrzési szempontjaként beszélt. „Legalább győződjünk meg, hogy nem a nyereségszerzés céljából, hanem karitatív okokból működnek ezek a cégek” – mondta a pénzügyminiszter.

Arra a kérdésre, hogy az eva kulcsának 15-ről 25 százalékra növelése nem kényszerít-e majd ismét a feketegazdaságba olyan cégeket, amelyek korábban ezt az adózási formát választották, Veres János kijelentette: a Pénzügyminisztérium számításai szerint a 25 százalékos kulccsal is az eva alapján adózók lehetnek mintegy 10 százalékkal kedvezményesebb helyzetben a költségelszámolást választó vállalkozásoknál.

Info Rádió, MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.