Roma nők: elfogadta Járóka Lívia jelentését az EP

Az Európai Parlament ma nagy többséggel elfogadta Járóka Lívia saját kezdeményezésű jelentését, amely – a parlament történetében először – az unióban élő roma nők helyzetét mutatja be. A jelentés kiemeli a roma nőket sújtó többszörös megkülönböztetéseket, valamint konkrét javaslatokat is tesz a problémák megoldására.

MNO
2006. 06. 01. 13:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Járóka Lívia a szavazást megelőző záróbeszédében megemlítette az Európai Unió romákkal kapcsolatos korábbi jelentéseit, kiemelve ezek fontosságát. Hangsúlyozta, hogy a nemzeti kormányok a mai napig megelégednek jól hangzó akciótervek kidolgozásával, a valódi változásokhoz elengedhetetlen anyagi forrásokat azonban már nem biztosítanak. A képviselőnő szerint a civil szervezetek több évtizedes munkájának köszönhető, hogy ma már az Európai Parlament is egyre több, a romákat közvetlenül érintő ügyet tárgyal. „A mai vitában tárgyalt, általam szövegezett jelentés sem válhatott volna erős szakmai anyaggá a különböző civil szervezetek és szakértők közreműködése nélkül. Fontos fejlemény a roma civil társadalom megerősödése, és örömmel tölt el, hogy ennek támogatását az Európai Bizottság is fontosnak tartja” – mondta a néppárti képviselőnő az Európai Néppárt képviselőcsoportja sajtóosztályának közleménye szerint.

Járóka Lívia jelentése átfogóan tárgyalja az iskolai elkülönítés azonnali felszámolásának szükségességét, és sürgeti a tagállamokat: a roma nők számára átképzések és felnőttképzés kialakításával növelje esélyüket a munkaerőpiacon. A képviselő a beszédében a romák életpályáján mutatta be, hogy az elkülönített iskolai oktatás már kora gyerekkortól csökkenti a romák nagy tömegeinek életesélyeit a megfelelő munkahely eléréséhez.

A jelentés sürgeti a kormányokat, hogy hatékonyan támogassák a roma nők önálló vállalkozói tevékenységét, és egyben ajánlja a roma nőket célzó vállalkozásmodellek kialakítását.

A képviselő a beszédében nagy hangsúlyt fektetett a roma nők egészségügyi állapotának javítására. A képviselő által írt jelentés felszólítja a tagállamokat, hogy biztosítsák a roma nők alapvető sürgősségi és megelőző egészségügyi ellátáshoz való hozzáférését, fizessenek kártérítést a kényszersterilizáció áldozatainak, és szüntessék meg a kórházi elkülönítést.

A jelentés az Európai Bizottság részére ajánlást fogalmaz meg, és kéri az Európai Bizottságot, hogy indítson keresetet minden tagállam esetében, amelyik a hátrányos megkülönböztetési irányelvet még nem ültette át, és nem alkalmazta a roma nőkre való tekintettel.

Járóka Lívia beszéde végén hangsúlyozta: „ésszerűnek tűnik, hogy számoljunk Európa legfiatalabb és legnagyobb etnikai kisebbségével, főleg olyan adatok ismeretében, amelyek azt állítják, hogy egyes tagállamokban az aktív roma népesség aránya 2050-re magasabb lesz, mint a nem romáké„.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.