Szigetköz: Sólyom „ökológiai vízhasználatot” vár el

Magyarország és Szlovákia egyaránt európai uniós tagállam, így a vízkeret irányelv mindkét országot ökológiai vízhasználatra kötelezi. Ha ezt a kötelezettséget mindkét fél betartja, az már önmagában sokat segítene a Szigetköz helyzetén – jelentette ki a helyszínen tett látogatásán Sólyom László.

MNO
2006. 06. 06. 16:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szigetköz ügyében hiányzik az egységes koncepció – mondta Sólyom László köztársasági elnök a térségben tett látogatását követően újságíróknak kedden.

Az államfő kifejtette: pontos terv kellene, amiben a Szigetköz lakói, a szakértők és a civilek egyaránt megegyeznek. Hozzátette: látogatása során azt tapasztalta, hogy az érintettek az adott körülmények között megpróbálnak összhangot találni az ökológiai, a vízügyi és a gazdasági érdekek között.

A köztársasági elnök a szigetközi polgármesterek meghívásának tett eleget. Dunakilitin tájékoztatást kapott a vízpótlást szolgáló intézkedésekről az észak-dunántúli vízügyi hatóság vezetőjétől.

Fűzfa Zoltán, a Mosonmagyaróvár Környezetvédelméért Közalapítvány képviseletében a nemzeti park létesítése mellett szállt síkra. Emlékeztetett: 1991-ben országgyűlési határozat született nemzeti park 1995-ig történő létrehozásáról. Az elgondolás szerint a Szigetköz, továbbá Ausztria és az akkori Csehszlovákia határ menti területei alkották volna a háromoldalú nemzeti parkot. A tájékoztatókat követően a köztársasági elnök megtekintette a dunakiliti duzzasztóművet és motorcsónakból a hullámtéri mellékágakat.

A Szigetközben működő társulások vezetői petíciót adtak át az államfőnek, amelyben támogatását kérték a Szigetköz megújításához. A társulási vezetők fontosnak tartják az Alsó-szigetközi vízpótlás megoldását, a Mosoni-Duna-menti fejlesztések mielőbbi megkezdését.

A sajtónak tett nyilatkozatában az államfő kijelentette: Magyarország és Szlovákia egyaránt európai uniós tagállam, így a vízkeret irányelv mindkét országot ökológiai vízhasználatra kötelezi. Ha ezt a kötelezettséget mindkét fél betartja, az már önmagában sokat segítene a Szigetköz helyzetén. Olyan problémákat oldhatna meg, amelyeket a Bős-nagymarosi vízlépcső ügyétől el lehetne választani. Sólyom László kifejtette: a Szigetköz a bősi vízlépcső megépülésének és a Duna elterelésének következményeit kénytelen elszenvedni. Amíg ez ügyben megegyezés nem születik, addig a meglévő és „nem kielégítő” keretek között lehet megoldásokat találni – mondta Sólyom László.

MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.