Az Államreform Bizottságnak és a Nemzeti Fejlesztési Kabinetnek is tagja lesz a következő kormány kancelláriaminisztere – ismertette a politikus a köztelevízió kedd esti műsorában.
Ha tágan értelmezzük az államigazgatást és nemcsak a központi igazgatásra szűkítjük le, akkor először a hatékonyságot fogjuk érezni – mondta a miniszterjelölt. A létszámot illetően nem mert jóslásokba bocsátkozni, de megítélése szerint 10 ezres létszámcsökkenéssel kell számolni. Ez azonban nem egy mesterséges, kikényszerített létszámcsökkenés lesz, hanem a hatékonyság növekedési kritériumoknak megfelelő létszámcsökkenés – fogalmazott Szilvásy. Hozzátette azt is, hogy sok hivatal megszűnik majd, csökken az állami vezetők száma, egyszerűsödik a szerkezet, a szervezet, így a bürokrácia „emberközelibbé” válik. A riporteri kérdésre, hogy pontosan mely hivatalokra vár a megszűnés, Szilvásy nem adott konkrét választ, csak annyit mondott, hogy sok megyei szintű intézmény emelkedik majd a regionális szintre, a különböző tárcák önálló szervezeteinek munkáit is egy egységes központ fogja majd össze, és sok kormányzati szinten működő hivatal is megváltozik, megszűnik.
Az önkormányzati reformról szólva Szilvássy azt mondta, hogy a maga részéről elképzelhetőnek látja a képviselők számának jelentős, 10-20 százalékos csökkentését is, ám hangsúlyozta, hogy ez a parlamenti pártoktól is függ, hiszen kétharmados törvényekről van szó. A miniszterjelölt úgy vélte, első lépcsőben talán a megyei és budapesti önkormányzati testületi létszáma csökkenhet, majd később a települési önkormányzatoké is. A változások Szilvásy szerint akár már az önkormányzati választások előtt elindulhatnak, a kidolgozott szakmai tervezetek legalábbis júniusban, júliusban már az országgyűlés elé kerülhetnek, ezután viszont már a politikusokon a sor.
A műsorban szóba került az új kormánynegyed terve is, amely egyes szakértők szerint csak „ráfizetéses” lehet, megépítése többe kerülne ugyanis, mint amennyiért a jelenlegi épületeket el tudnák adni. Szilvásy ennek kapcsán hangsúlyozta: a mostani kormányzati elhelyezés nagyon sok esetben diszfunkcionális, olyan épületekben működnek minisztériumok, amelyeket nem is erre terveztek, nem alkalmasak az irodai munkára, ugyanakkor nagyon jelentős értéket képviselnek idegenforgalmi vagy turisztikai szempontból. Mindezekért komolyabb hatásvizsgálatot és szakmai vitát lát szükségesnek az érdemi döntéshez, és felhívta a figyelmet arra, hogy az „ingatlanosok„ eddig megjelent számai csak találgatások. (Korábbi szakértői vélemények szerint 20 milliárdért lehetne eladni a jelenlegi épületeket és 40 milliárdba kerülne az új komplexum megépítése.) Az esetleges helyszínekről, ajánlatokról a leendő kancelláriaminiszter még korainak tartotta beszélni, mert a pályáztatás és a tervezési folyamat még az elején tart, csak annyit mondott: elégedett lenne, ha az új kormányzati negyed a ciklus második felében megépülne.
(Híradó)
Elázik a fél ország, kiadták a figyelmeztetést + videó
