Humanista Párt – Élőlánc: „Nem engedünk a 89-ből”

A gyülekezéshez való jog védelméért demonstráltak hétfőn késő délután a budapesti Városháza előtt a Humanista Párt (HP) és az Élőlánc Magyarországért (ÉM) aktivistái, valamint a hozzájuk csatlakozó civilek.

MNO
2006. 10. 30. 18:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mintegy 30-40 fős, „Nem engedünk a 89-ből”-feliratú táblákkal békésen tiltakozó csoport a felháborodását fejezte ki amiatt, hogy a Fővárosi Közgyűlés szocialista és szabad demokrata frakciója, továbbá egy MDF-es képviselő csütörtökön rendeletmódosítással szigorították a közterületek használatát. Ennek értelmében a jövőben a politikai rendezvényeknél is a főváros szakbizottságának engedélyére lesz szükség a többi között a színpad, a hangosítás és a kivetítő elhelyezéséhez. A szigorítás érinti a tervezett gazdatüntetésre érkező traktorok elhelyezését is.

Várady Tibor, a HP elnöke bejelentette: még a héten az Alkotmánybírósághoz fordulnak, mert úgy látják, hogy a rendszerváltáskor kivívott, és az alkotmányban is rögzített jogokat sértette meg a Fővárosi Közgyűlés, amikor rendeletben szűkítette a gyülekezési jog „alanyiságát” Budapesten.
„Ez már nem vicc”, ez már nem úgy működik, ahogy eddig működött a „szabadság fővárosában” – fogalmazott, jelképesen egy néma mikrofonba beszélve. Utalt arra, hogy rendőrségi bejelentésükkor arra hívták fel a figyelmüket, hogy engedély hiányában nem használhatnak hangosítást. Három nap alatt nem lehet egy ilyen engedélyt beszerezni – szögezték le.

A HP álláspontja szerint a fővárosnak a módosítással lehetősége nyílik arra, hogy „kénye-kedve szerint engedélyezze”, ki miként tüntethet. „Helyi önkormányzat nem nyúlhat alkotmányos alapjogokhoz!” – hangoztatták a rendőrségen bejelentett megmozdulás résztvevői. Csütörtökön a közterület-használat rendjének szigorítását Molnár Gyula, az MSZP és Ikvai-Szabó Imre, az SZDSZ frakcióvezetője döntően azzal indokolta, hogy nagyobb rendre van szükség a közterületeken. A szocialista politikus az október 23-ai történésekre utalva szorgalmazta jórészt a szigorítást. A liberális politikus szerint pedig azért van szükség a szigorításra, hogy „demokratikus eszköze legyen” a városvezetésnek arra, hogy a „nem mindig demokratikus technikákkal zajló” közterületi rendezvényeket kordába szorítsák.

Tarlós István (Fidesz) és Bagdy Gábor (KDNP) frakcióvezetők egyaránt a demokrácia megcsúfolásának tartották a kormánypártok eljárását, valamint a benyújtott módosítást.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.