– Az internetes agresszió visszaszorításáról szóló 2024. évi LXXVIII. törvény alapján január 1-je óta a Büntető törvénykönyvben módosítás következett be az emberi méltóságot sértő, félelemkeltő, gyűlölködő megnyilvánulások, illetve kommentek visszaszorítása, továbbá a közügyek megvitatása kultúrája rombolásának megakadályozása érdekében – mondta el lapunknak Ifjabb Lomnici Zoltán. Az alkotmányjogász kiemelte:
Aki nagy nyilvánosság előtt elektronikus hírközlő hálózat útján olyan kifejezést, ábrázolást vagy kép- és hangfelvételt használ vagy tesz közzé, amely beazonosítható személlyel vagy személyekkel szembeni erőszakos halált okozó vagy különös kegyetlenséggel elkövetett büntetendő cselekményre irányuló szándékot vagy kívánságot fejez ki, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Az alkotmányjogász hozzátette, a felsőbírósági gyakorlat szerint ha a jogsértő tartalmat a Facebookon, annak valamelyik (nyilvános) csoportjában, továbbá internetes blogfelületen tették közzé, a cselekmény egyben nagy nyilvánosság előtt elkövetettnek is minősül, különösen, ha a csoport több száz vagy annál több tagot számlál.
Megjegyzendő, hogy a magyar szabályozás nem egyedi, a francia jog bünteti a gyűlölettel, erőszakkal vagy megkülönböztetéssel való nyilvános (például egy közösségi oldalon elkövetett) fenyegetést. A közösségi oldalakon a bűnüldözés javítására vonatkozó német törvény pedig az online platformokon megnyilvánuló erőszakos fenyegetésekkel, gyűlöletkeltéssel szemben lép fel, és erre kötelezi online platformokat is
– emelte ki Lomnici.
Amint arról már korábban is beszámoltunk, a Tisza Párt támogatóit tömörítő Facebook-csoportban kormánypártiak megkínzásáról és megöléséről tett közzé bejegyzést az egyik tag. A posztot azóta levették, de többen tetszésüknek adtak hangot. A pártelnök, Magyar Péter előszeretettel hivatkozik magukra megértő és szerető közösségként, de a valóságban gyakorta hergeli híveit a Fidesz és támogatói ellen.

Támogatja-e, hogy a fideszeseket a 2026-os választások után megkínozzuk és kivégezzük?
– tette fel a kérdést a Tisza Párt szimpatizánsait tömörítő csoportjában az egyik tag. A Magyar Pétert támogató nő kérdéséből kiderül, helyesnek tartaná, ha a kormánypárti szavazókat a történelem legsötétebb korszakait idéző eszközökkel módszeresen elpusztítaná egy esetlegesen hatalomra kerülő Tisza-kormány.