Fodor Gábor (SZDSZ) közölte: mögöttünk van október 23-a, a forradalom 50. évfordulója, amely megünneplésének módja az egész ország szégyene, hiszen kormányellenes tüntetéssé vált, de előttünk van még november 4-e, a nemzeti gyásznap. Kérdés, hogy akkor is ugyanaz várható-e, mint október 23-án – mondta. Kifejtette, hogy egyesek szerint a gyülekezési jog hibáiból fakadóan állt elő ez a helyzet, míg szerinte az ellenzéki párt a felelős. Ha a Fidesz úgy véli, hogy ultimátumot adhat a koalíciónak a miniszterelnök leváltására, akkor miért ne gondolhatnák a tüntetők, hogy ezzel a kormánnyal szemben nem kell betartani a törvényeket – vetette fel. Hozzátette: ha a Fidesz felhagy ezzel a retorikával, akkor lehet remélni, hogy a tüntető csoportok visszatérnek az alkotmányos rendhez.
Pelczné Gáll Ildikó (Fidesz) „A hatalom visszavág: a klónok támadása” című felszólalásában arról beszélt, hogy október 23-a a magyar demokrácia legsúlyosabb kudarca, 16 éve nem volt arra példa, hogy az ünneplő tömeget a rendőrség oszlassa. Hangsúlyozta: a hatalom nem viseli el az ellenvéleményt, erőszakkal vág vissza, hogy senki ne merjen többet utcára menni. Kifogásolta, hogy a rendőröket a sisak miatt nem lehet azonosítani.
Répássy: az Országgyűlés tekintélyének ártanak az MSZP-s nyilatkozatok
Fidesz szerint a mentelmi jog nem akadálya semmiféle közlekedésrendészeti intézkedésnek, így a szondáztatásnak sem – mondta Répássy Róbert, a párt frakcióvezető-helyettese kedden az MTI-nek.
Az Országgyűlés tekintélyének ártanak az MSZP-s politikusok nyilatkozatai, mivel azt a látszatot igyekeznek kelteni, hogy a képviselők nem kötelesek alávetni magukat a közlekedésrendészeti intézkedéseknek, így az alkoholszonda megfújásának sem – közölte a fideszes politikus, frakcióigazgató annak kapcsán, hogy az Országgyűlés hétfőn szavazott az egyes törvények mentelmi jogra vonatkozó rendelkezéseinek módosításról.
Mesterházy Attila, a szocialista párt parlamenti frakcióvezető-helyettese hétfőn, a szavazás után az MTI-nek azt mondta: az MSZP szerint a szondáztatás szabályainak elutasításával a Fidesz képviselői kiváltságaikhoz ragaszkodnak. Répássy Róbert szerint a valós jogi helyzet az, hogy a mentelmi jog nem akadálya a szondáztatásnak, és semmiféle közlekedésrendészeti intézkedésnek, a tettenérés pedig mindig felülírja a mentelmi jogot. „Lehetséges, hogy ezzel a múltban sem az intézkedő rendőrök, sem az érintett képviselők nem voltak tisztában, de az ilyen politikai kampányok, amilyet az MSZP már sokadszorra indított a Fidesz ellen, ezek nem segítik a valós helyzetnek a feltárását” – fogalmazott.
Molnár: A kormány elszánt
Az egyes egészségügyet érintő törvényeknek az egészségügyi reformmal kapcsolatos módosításáról szóló javaslatok nagy lépést jelentenek a betegek érdekét szolgáló modern, hatékony és igazságos egészségügy felé – jelentette ki Molnár Lajos egészségügyi miniszter a javaslat általános vitájában kedden a parlamentben. A fejlett országok ugyanezzel a dilemmával küzdenek: hogyan lehet finanszírozni az egészségügyet úgy, hogy közben a polgárok terhei csak elviselhető mértékben növekedjenek – mondta expozéjában az egészségügyi miniszter.
Rámutatott arra: sokan hirdetik az ingyenes egészségügy mítoszát, de ingyenes egészségügy nem létezik, mert az igen drága szolgáltatás. Jelenleg az egészségügyért Magyarországon kétszer fizetünk: a járulékainkkal tisztán, legálisan, és a hálapénzzel feketén, illegálisan – emelte ki. A hálapénz igazságtalan a betegnek és az egészségügyi dolgozóknak is – tette hozzá. iemelte: a kormány elszánt abban, hogy a hálapénzrendszert megszüntesse, teszi ezt részben azzal, hogy legális bevétellé alakítja. Ilyen eszköz a vizitdíj vagy a választott orvosért fizetendő, a hálapénz nagyságrendjéhez hasonló összegű önrész – tette hozzá.
MTI

Holttestet találtak a budapesti mélygarázstűz helyszínén