Ma jár le a 125 ezer forintos járulékalap elleni bejelentések határideje: ha az adózók éjfélig nem jelzik az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnak (APEH), hogy a jövedelmük nem éri el a minimálbér kétszeresét, a jövőben ez után kötelesek fizetni a járulékokat. A kétszeres járulék a munkáltatót terheli, hiszen ő köteles a bejelentés megtételére, a minimum járulékalap azonban vonatkozik a társas és a főfoglalkozású egyéni vállalkozókra is. Várakozások szerint az új szabályozás éves szinten akár 200–250 milliárd forintos bevételt is hozhat az állam konyhájára, a minimum járulékalap ugyanis egy adózó esetében havi 30 ezer forintos többletlevonáshoz vezet. Magyarországon ma jelenleg mintegy egymillió adózó fizet a minimálbér, vagyis 62500 forint után járulékokat, s közülük 300–400 ezer esetében várható az, hogy lépnek a 125 ezer forintos járulékalap ellen.
Legalábbis 300–400 ezer esetre számít Ruszin Zsolt, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének fővárosi elnöke. Az APEH-nál ez irányú kimutatás még nincs, aminek részben az az oka, hogy az elektronikus bevallás önmagában is bejelentésnek minősül, az elszámolások beküldésének pedig szintén ma jár le a határideje. Nem véletlenül: október 12-ig fizetendő be többek között a munkáltatótól vagy magánszemély, egyéni vállalkozó és mezőgazdasági őstermelő tevékenységéből származó jövedelem adóelőlege, az átalányadó, a tételes átalányadó, az evaelőleg, valamint az ekho. Az APEH az egészségbiztosítási, a nyugdíj-, a társadalombiztosítási, az egészségügyi szolgáltatási, a munkaadói, a munkavállalói és a vállalkozói járulék befizetését is éjfélig várja.
Adótanácsadók ugyanakkor azt javasolják, a revizoroktól való félelem miatt nem érdemes befizetni a kétszeres járulékokat, az adóhatóság ugyanis nem csak a bejelentéssel élőket veszi górcső alá. Azt, hogy az ellenőrzések nem a bejelentések alapján dőlnek el, lapunknak az APEH-nál is megerősítették. Korábban szakemberek is rámutattak, hogy egy jól menő cégnél szemet szúrhat a túlságosan alacsony, minimálbér körüli kereset, ám az is gyanús lehet, ha egy cégről kiderül: eddig 62 500 forint után fizetett járulékokat, most viszont nem okoz gondot a kétszeres teher megtérítése sem.
Az APEH tegnapi sajtótájékoztatóján ismertették a 2005-ös évre vonatkozó fontosabb adatokat is. Ezek szerint a személyi jövedelemadó összege 62 milliárd forintos emelkedéssel elérte az 1591 milliárd forintot, a kedvezmények mértéke azonban 6,1 százalékkal csökkent az előző évihez képest. A vállalkozások adófizetési kötelezettsége 4,7 százalékkal nőtt, a hivatal számításai szerint azonban az szja-ban a 2004-es 19,3-ról 18,9 százalékra, a társasági adóban pedig 13,8-ról 11,9 százalékra csökkent az átlagos adóterhelés. Az evások száma az előző évi 83 ezerről 98 ezerre, bevételük pedig 515 milliárdról 653 milliárd forintra nőtt.
Kiss Roland

Menczer: A teljes magyar dollármédia cinkos, támogatnak egy hazaárulót – videó