Egységes, háromszáz forintos vizitdíj 18 éven felülieknek

Február 15-től kell 300 forintos vizitdíjat, illetve napidíjat fizetni a járó- és fekvőbeteg-ellátás után – jelentette be a kormányszóvivő szerdán . A kabinet szerint csaknem négymillió ember részesül majd valamilyen kompenzációban, mentességben. A kormány az ellenvéleményekkel szemben ragaszkodik az új kormányzati negyed felépítéséhez is.

MNO
2006. 11. 29. 15:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Danks Emese elmondta, hogy alanyi jogon nem kell fizetni vizitdíjat a 18 éven alattiaknak, a tartós gyógykezelésre szorulóknak és a hajléktalanoknak, valamint a katasztrófa-egészségügy, a népegészségügyi ellátások, a járványügyi tevékenység, egyes szűrővizsgálatok, a terhesgondozás, a gyermekágyas anyák gondozása és a szülészeti ellátás után. Ezenkívül 1,7 millió szociálisan rászoruló ember kap részleges támogatást a vizitdíj miatt. A teljes mentességen túl a kormány a szociálisan rászorulók terheinek enyhítését célzó kompenzációs rendszert is kidolgozott: a vizit-, illetve az ápolási díj fizetését a szociális juttatások megemelésével ellensúlyozza.

Évente 12 vizitre jogosító kedvezményt kapnak úgy, hogy ennyivel emelik a különböző jogcímeken nekik folyósított összegeket, például havi 300 forinttal a gyest, 200 forinttal a munkanélküli ellátást vagy szintén 200 forinttal azoknak a nyugdíját, akik legfeljebb a nyugdíjminimum kétszeresét kapják – közölte Danks Emese.
Hozzátette: ha valaki több, mint húszszor fizetett vizitdíjat, a számlák bemutatásával a huszonegyedik alakalomtól ezt visszaigényelheti az önkormányzattól, de folyamatos kórházi tartózkodás esetén is legfeljebb húsz napig kell ápolási díjat fizetni.

A kormányszóvivő nem tudta megmondani, hogy a változások mennyivel bővítik a kedvezményezettek körét, illetve mennyivel lehet kevesebb a vizitdíjból származó költségvetési bevétel a tervezettnél.

Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője a vizitdíjról szóló bejelentést úgy értékelte: ezzel beigazolódott a Fidesz korábbi állítása, hogy az egész országnak meg kell fizetnie a kormány hazugságainak árát. „A betegek hazugságadóját vizitdíjnak hívják” – fogalmazott a politikus. Hozzátette: ebből a szempontból is illegitim a kormány, hiszen azok a választópolgárok, akik a kormánypártokra szavaztak, ezt abban a hitben tették, hogy nem lesz fizetős az egészségügy.

Mai ülésén öt ágazati programot is jóváhagyott a kormány az Új Magyarország Fejlesztési Terv 15 operatív programjából. Ezek támogatási összértéke mintegy 3 500 milliárd forint. Az operatív programok foglalják össze azokat a fejlesztési elemeket, amelyekre az ország a következő hét évben uniós támogatási pénzeket fordít majd.

Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője szerint a magyar rendszer túlközpontosított, ezért nem alkalmas arra, hogy kezelje az unióból érkező forrásokat. A valódi reformokat az önkormányzatokra alapozva kellene végrehajtani, ezért az uniós forrásoknak is az önkormányzatokhoz kellene eljuttatni – tette hozzá a politikus. Véleménye szerint azonban a kormány központosít, „politikai komisszárokat„ ültet a döntéshozatali pozíciókba, és az uniós források elosztásába nem ad valódi beleszólási lehetőséget az önkormányzatoknak. A Fidesz szerint ugyanakkor a közbizalmat élvező, választott önkormányzati vezetőkre kellene bízni a döntéseket, az Önkormányzati Érdekegyeztető Testületnek pedig valódi jogosítványokat, akár vétójogot is kellene adni az operatív programok kezelése tekintetében – jelentette ki Cser-Palkovics András. Emlékeztetett arra, hogy a Fidesz korábban azt javasolta, hogy készüljön operatív program a kis- és közepes vállalkozások támogatására, ezt azonban a kormány elutasította.

A kormány mai ülésén eldöntötte: lesz kormányzati negyed. A kormányzati hivatalok egy helyre költöztetése nemhogy elvinne az adófizetők pénzéből, hanem megtakarítást jelent; s nem csak olcsóbb, de ésszerűbb megoldást is jelent.
A kormány mai ülésén tudomásul vette a Kincstári Vagyoni Igazgatóság javaslatait is a kormányzati negyed majdani helyszínére. Mint ismert, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság által felkért bírálóbizottság 3 helyszínt javasolt a fővárossal együttműködésben és a Magyar Építész Kamara szakmai támogatásával lezajlott pályázat eredményeként. Az egyik a Déli pályaudvar és környéke; a másik a Lágymányosi hídtól délre fekvő pesti Duna-part; a harmadik pedig a Nyugati pályaudvar és környezete.
Arról, hogy a három helyszín közül végül melyiken valósul meg a beruházás, a balatonőszödi kormányülésen várható döntés. A Fővárosi Közgyűlés ugyanis várhatóan holnap foglal állást a 3 helyszín általános alkalmasságáról, a kormány pedig úgy döntött, hogy végleges helyszín kiválasztásával megvárja a főváros véleményét. A kormány a mai döntés során azt mérlegelte, hogy a kormányzati negyed kialakítása szorosan illeszkedik az államreform célkitűzéseihez, vagyis az olcsóbb, hatékonyabb, és az állampolgároknak jobb szolgáltatásokat nyújtó állam megvalósítása felé vezet.
A kormányzati negyed egyfelől takarékos megoldás, mert a jelenlegi minisztériumi épületek eladásából 100 milliárd forint bevételre számít a büdzsé, amivel az államadósságot lehet csökkenteni, s így kevesebbet kell költeni a kamatokra. Ezen felül a korszerűbb és kisebb alapterületen megvalósuló irodák üzemeltetési költségein éves szinten 10 milliárd forintos nagyságrendű megtakarítás érhető el. Másfelől a kormányhivatalok működése nemcsak pénzügyi szempontok miatt ésszerű, hanem a munkaszervezést is segíti: hatékonyabbá válik a munka, ha a hivatalok egy helyre költöznek. A Miniszterelnöki Hivatal munkatársai például jelenleg 8 különböző ingatlanban szétszórva dolgoznak a város különböző pontjain – így nehezebb megszervezni egy egyszerű értekezletet is, ráadásul a közlekedés pénzbe kerül, nem is beszélve a hivatalos levelezésről.
(hirtv.hu, mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.