A Fidesz arra szólítja fel a kormányt, hogy állítsa le a stratégiai magyar cégek privatizációját – jelentette be Varga Mihály, az ellenzéki párt alelnöke pénteken. Az Orbán-kormány egykori pénzügyminisztere hangsúlyozta: az újabb privatizációk súlyosan sértik a magyar gazdaság érdekeit, véglegesen kiszolgáltatottá teszik Magyarországot és lerontják esélyeit a felzárkózásra.
Kérdésre válaszolva Varga Mihály hozzátette: a privatizáció nem megoldás a magyar gazdaság problémáira, ebben a helyzetben nem értékesíteni kell, hanem a vagyongazdálkodás olyan eszközeit használni, amelyek esetleg még gyarapíthatják is az állami vagyon körét. Hozzátette: egy esetleges kormányváltás után, ahol lehet, felülvizsgálnák a privatizációs szerződéseket.
A Pénzügyminisztérium internetes honlapján május 16-án közzétett vagyontörvény tervezete szerint értékesíthető lesz például a Szerencsejáték Zrt., a Regionális Fejlesztési Holding Zrt., a Nemzeti Színház Zrt., az Állami Autópálya Kezelő Zrt.-ben, valamint a Budapest Airport Zrt. esetében megszűnik a 25 százalék plusz egy szavazat tartós állami tulajdon. A Magyar Villamos Művek Zrt.-ben a 99 százalékos tartós állami tulajdon 75 százalék plusz egy szavazatra csökken, így több mint 24 százaléknyi részvény eladhatóvá válik. Ugyancsak értékesíthető lesz a Magyar Posta Zrt. közel 25 százaléka azzal, hogy a tartós állami tulajdon ebben a cégben is 75 százalék plusz egy szavazatra mérséklődik. Megszűnik a tartós állami tulajdon a Sportlétesítmények Vállalat Zrt. 75 százalékára is.
A vagyontörvény tervezete alapján eladható lesz még a Nemzeti Tankönyvkiadó még tartós állami tulajdonban lévő 25 százalék plusz egy szavazat tulajdoni hányada, hasonlóan a Herendi Porcelánmanufaktúra 25 százalék plusz egy szavazat részesedéséhez. A Tokaj Kereskedőház is értékesíthetővé válik a jelenlegi 99 százalékos tartós állami tulajdon megszűnésével.
Hol vannak a privatizáció előnyei?
A fideszes politikus kitért arra, hogy az elmúlt években az MSZP-SZDSZ kormányok a közvagyon jelentős részét privatizálták, mindig arra hivatkozva, hogy szükség van a bevételekre. Ugyanakkor – tette hozzá – az eddigi vagyonértékesítés nem járult hozzá Magyarország gyorsabb és stabilabb növekedéséhez, vagy az életszínvonal emelkedéséhez, sőt a magyar gazdaság rosszabb helyzetbe került, hiszen az unión belül jelenleg Magyarországon a legkisebb a gazdasági növekedés, és a legnagyobb az államháztartási hiány.
A Fidesz értékelése szerint az eddigi privatizációkat a kudarcok sorozata jellemzi, hiszen – mint Varga Mihály kifejtette – a Postabank eladásakor azt mondták, a bevételből az M5-ös autópályát építik, de ez nem valósult meg, a Mol részvényeit a legrosszabb árfolyamon értékesítették, a Nemzeti Tankönyvkiadót a legkisebb árat ajánló vásárló vette meg, míg a Budapest Airport és az Antenna Hungária esetében nem történtek meg az ígért fejlesztések.
Varga Mihály hangsúlyozta: 2002 óta a Medgyessy-Gyurcsány kormány a privatizációs bevételeket is hozzászámolva lényegében megduplázta az államadósság mértékét, 40 milliárd dollár adósságot csinált.
(MTI)
Hunyadi János is szerepet kap Tusnádfürdőn
