A Fidesz felülvizsgálná a privatizációs szerződéseket

A stratégiai magyar vállalatok privatizációjának leállítását követeli a Fidesz. Varga Mihály, a párt alelnöke elmondta: az újabb eladások súlyosan sértik a magyar gazdaság érdekeit. Ismert: a kormány privatizálhatóvá tenné például a Szerencsejáték Zrt.-t és a Magyar Villamos Művek egy részét.

MNO
2007. 05. 25. 10:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz arra szólítja fel a kormányt, hogy állítsa le a stratégiai magyar cégek privatizációját – jelentette be Varga Mihály, az ellenzéki párt alelnöke pénteken. Az Orbán-kormány egykori pénzügyminisztere hangsúlyozta: az újabb privatizációk súlyosan sértik a magyar gazdaság érdekeit, véglegesen kiszolgáltatottá teszik Magyarországot és lerontják esélyeit a felzárkózásra.

Kérdésre válaszolva Varga Mihály hozzátette: a privatizáció nem megoldás a magyar gazdaság problémáira, ebben a helyzetben nem értékesíteni kell, hanem a vagyongazdálkodás olyan eszközeit használni, amelyek esetleg még gyarapíthatják is az állami vagyon körét. Hozzátette: egy esetleges kormányváltás után, ahol lehet, felülvizsgálnák a privatizációs szerződéseket.

A Pénzügyminisztérium internetes honlapján május 16-án közzétett vagyontörvény tervezete szerint értékesíthető lesz például a Szerencsejáték Zrt., a Regionális Fejlesztési Holding Zrt., a Nemzeti Színház Zrt., az Állami Autópálya Kezelő Zrt.-ben, valamint a Budapest Airport Zrt. esetében megszűnik a 25 százalék plusz egy szavazat tartós állami tulajdon. A Magyar Villamos Művek Zrt.-ben a 99 százalékos tartós állami tulajdon 75 százalék plusz egy szavazatra csökken, így több mint 24 százaléknyi részvény eladhatóvá válik. Ugyancsak értékesíthető lesz a Magyar Posta Zrt. közel 25 százaléka azzal, hogy a tartós állami tulajdon ebben a cégben is 75 százalék plusz egy szavazatra mérséklődik. Megszűnik a tartós állami tulajdon a Sportlétesítmények Vállalat Zrt. 75 százalékára is.

A vagyontörvény tervezete alapján eladható lesz még a Nemzeti Tankönyvkiadó még tartós állami tulajdonban lévő 25 százalék plusz egy szavazat tulajdoni hányada, hasonlóan a Herendi Porcelánmanufaktúra 25 százalék plusz egy szavazat részesedéséhez. A Tokaj Kereskedőház is értékesíthetővé válik a jelenlegi 99 százalékos tartós állami tulajdon megszűnésével.

Hol vannak a privatizáció előnyei?

A fideszes politikus kitért arra, hogy az elmúlt években az MSZP-SZDSZ kormányok a közvagyon jelentős részét privatizálták, mindig arra hivatkozva, hogy szükség van a bevételekre. Ugyanakkor – tette hozzá – az eddigi vagyonértékesítés nem járult hozzá Magyarország gyorsabb és stabilabb növekedéséhez, vagy az életszínvonal emelkedéséhez, sőt a magyar gazdaság rosszabb helyzetbe került, hiszen az unión belül jelenleg Magyarországon a legkisebb a gazdasági növekedés, és a legnagyobb az államháztartási hiány.

A Fidesz értékelése szerint az eddigi privatizációkat a kudarcok sorozata jellemzi, hiszen – mint Varga Mihály kifejtette – a Postabank eladásakor azt mondták, a bevételből az M5-ös autópályát építik, de ez nem valósult meg, a Mol részvényeit a legrosszabb árfolyamon értékesítették, a Nemzeti Tankönyvkiadót a legkisebb árat ajánló vásárló vette meg, míg a Budapest Airport és az Antenna Hungária esetében nem történtek meg az ígért fejlesztések.

Varga Mihály hangsúlyozta: 2002 óta a Medgyessy-Gyurcsány kormány a privatizációs bevételeket is hozzászámolva lényegében megduplázta az államadósság mértékét, 40 milliárd dollár adósságot csinált.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.