A PM szerint kisebb a hiány a vártnál

A Pénzügyminisztérium (PM) májusra - önkormányzatok nélkül - 41,1 milliárd forint pénzforgalmi hiányt vár, az első félévre a korábbi 1.130,7 milliárd forint helyett 1.083,9 milliárd forintot - jelentette be Tátrai Miklós, a szaktárca államtitkára csütörtökön sajtótájékoztatón Budapesten.

MNO
2007. 05. 17. 14:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első félévi hiány GDP arányosan a korábban prognosztizált 4,5 százaléknál kisebb, 4,3 százalék lesz, ugyanakkor a PM a már módosított idei, 6,6 százalékra csökkentett hiánycélon nem változtatott egyelőre. Áprilisban az előzetes adatoknak megfelelően az államháztartás 17,1 milliárd forint pénzforgalmi többlettel zárt, a Pénzügyminisztérium 9 milliárd forintos többletet várt.

Tátrai Miklós elmondta: a központi költségvetésben 9,8 milliárd deficit keletkezett, a tb alapok és az elkülönített állami pénzalapok szufficittel zártak. A tb alapok többlete 19,1 milliárd, az állami pénzalapoké 7,8 milliárd forint volt. „Korábban úgy számoltunk, hogy az első négy hónapban a hiány megközelíti a GDP 3,0 százalékát, végül a négy havi deficit a GDP 2,9 százaléka lett„ – jelezte az államtitkár, aki úgy vélte, hogy az adóbevételek nemcsak teljesültek, de túl is teljesültek, és a vártnál jobb egyensúlyi helyzet a gazdaság fehéredésének is köszönhető.

A Pénzügyminisztérium negyedéves jelentést készítette a gazdaság helyzetéről, amelynek keretében részben új makrogazdasági prognózist adott: a háztartások fogyasztása az idén 0,6 százalékkal esik vissza a korábban várt 0,8 százalékkal szemben, a beruházások 2,0 százalékkal nőnek 2,4 százalék helyett, míg a folyó fizetési mérleg GDP arányos hiánya 3,6 százalék lesz 5,0 százalék helyett. Az export növekedési dinamikája a legújabb prognózisban 12 százalék (korábban 10,6 százalék volt), az importé 9,4 százalék (korábban 8,1 százalék), az átlagos éves infláció mértékét már korábban 7,0 százalékra emelte a Pénzügyminisztérium a decemberi 6,2 százalékról.

A 7,5 százalékos munkanélküliségi prognózis nem változott és az idei GDP növekedési prognózis is változatlanul 2,2 százalék. Ugyanakkor a GDP belföldi felhasználása az új prognózis szerint 0,1 százalékkal emelkedik a korábbi 0,3 százalék helyett. Tartja a PM előrejelzésében a 6,6 százalékra mérsékelt eredményszemléletű (ESA'95) GDP arányos államháztartási hiányt.
A KSH ma publikált első negyedévi kereseti statisztikái, így a bruttó keresetek első negyedévi 7,1 százalékos emelkedése, s ezen belül az üzleti szféra 9,5 százalékos mutatója „nem kedvezőbb annál, mint amire számítottunk, de nem is rosszabb annál” – reagált egy újságírói kérdésre Kovács Álmos. A szakállamtitkár elmondta: a versenyszférában a PM 2007-re 8,5 százalékos bérnövekedést vár, amelyen belül az év második felében lassulás következhet be, az országos átlagos bérnövekedés pedig 7,7 százalék lehet. A PM reálbér prognózisa 4,2 százalékos csökkenést mutat.

A különféle kutatóintézetek és intézmények prognózisai az idei évre vonatkozóan is sok ponton eltérnek. A GKI 3,0 százalékos, a Kopint-Tárki 2,8 százalékos, az Európai Unió 2,4 százalékos, illetve az MNB (februári) 2,5 százalékos GDP növekedési mutatót vár. A beruházási előrejelzések közül az EU 1,1 százalékos növekedési száma a legalacsonyabb, az MNB (februári) prognózisa 2,3 százalék, a GKI 4 százalékos prognózisa pedig a legmagasabb.

Az idei átlagos infláció megítélésében nincs jelentős eltérés: a PM 7 százalékos ütemet vár, az MNB (februárban) 7,4 százalékot jelzett, az EU 7,5 százalékot, a kutatóintézetek 6,8-7,4 százalékot prognosztizálnak.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.