Göncz megerősítette: Gyurcsány találkozik Ficóval

Június 18-án, Pozsonyban találkozik egymással Gyurcsány Ferenc magyar és Robert Fico szlovák miniszterelnök. Göncz Kinga magyar külügyminiszter elmondta: a megbeszélés témáiról egyeztetett szlovák kollégájával. Ugyanakkor nem árulta el, hogy pontosan miről lesz szó a találkozón.

MNO
2007. 05. 29. 8:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megerősítette Göncz Kinga magyar külügyminiszter – aki Hamburgban az Európai Unió tagállamai és több ázsiai ország külügyminiszterének tanácskozásán vesz részt –, hogy június 18-án, Pozsonyban – a visegrádi négyek kormányfői tanácskozásának keretében – a magyar és a szlovák miniszterelnök külön is találkozik egymással.

Göncz Kinga elmondta, hogy a kétoldalú miniszterelnöki találkozóról egyeztetést folytatott szlovák kollégájával, Ján Kubissal, s egyetértettek annak szükségességében. Ezzel összefüggésben a magyar külügyminiszter kiemelte: a kétoldalú kapcsolatokban voltak feszültségek, de – mint fogalmazott – „úgy látjuk, hogy ezek csillapodóban vannak”. Göncz Kinga fontosnak nevezte, hogy legyen párbeszéd a szomszédos országok vezetői között. Hozzáfűzte, hogy szlovák kollégájával folyamatos a kapcsolat.

Göncz Kinga elmondta, hogy a másik három visegrádi ország külügyminiszterével Hamburgban áttekintették a pozsonyi négyes miniszterelnöki csúcs napirendjét. Egyértelmű, hogy az egyik vezető téma az európai alkotmányszerződés lesz – mondta a külügyminiszter, s utalt arra, hogy ezzel kapcsolatban a visegrádi országok között vannak nézetkülönbségek. Szó lesz továbbá az EU keleti szomszédságpolitikájáról, s felmerült, hogy hasznos lehetne az energiapolitikai ügyekben való egyeztetés is. További prioritásnak nevezte a schengeni megállapodás témakörét, hangsúlyozva, hogy ez valamennyi visegrádi országot „nagyon közelről érinti”.

A magyar külügyminiszter ugyancsak megerősítette, hogy a japán fél kezdeményezésére a visegrádi külügyminiszterek tárgyaltak japán kollégájukkal, Aszo Taróval is. Ezzel összefüggésben kiemelte, hogy Japán az egyik legfontosabb befektető mind a négy országban. A tokiói diplomácia vezetője hangoztatta, hogy Japán külpolitikai irányváltást hajtott végre, s ennek megfelelően értékalapú külpolitikát kíván folytatni, szeretne szorosabb kapcsolatokat kialakítani a valóban demokratikus országokkal. Ebből a szempontból a visegrádi négyeket szoros partnernek nevezte.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.