Ősszel a rendőrség egy rajta kívül álló politikai-hatalmi küzdelemnek vált sokadik szereplőjévé, most pedig az erkölcsi-jogi megbillenés főszereplője volt – fogalmazott Gyurcsány Ferenc az igazságügyi és rendészeti miniszter, valamint a rendőrségi vezetők felmentése kapcsán.
A miniszterelnök közölte: a rendőrséget ősszel meg kellett védeni egy méltatlan politikai támadástól, most pedig fel kellett hívni a figyelmet arra a felelősségre, amelyet egy pontig osztatlanul csak a rendőrség képvisel – tette hozzá Gyurcsány Ferenc. Ugyanakkor nem lehet egyes jelenségekből a rendőrség egészére következtetni.
Gyurcsány Ferenc szerint a két távozó rendőri vezető közvetlen felelőssége nem mutatható ki az elmúlt hetek nagy vihart kavart ügyeivel kapcsolatban, van azonban vezetői felelősségük, mert ők felelnek az egész rendőri testületért.
A miniszterelnök hétfőn a parlamentben napirend előtt a távozó országos és fővárosi rendőrfőkapitány kapcsán úgy fogalmazott: az adott szituációban nem kerülhették el a felmentést, de megérdemlik a köszönetet, ugyanis egész pályájuk során a rendőrséget és a hazát szolgálták.
Petrétei Józsefről azt mondta: amikor kinevezte az igazságügyi és rendészeti minisztert, sokat beszélgettek arról, habitusa mennyire alkalmas a rendészet vezetésére, de azzal nyugtatta meg, hogy a képességei és demokratikus elkötelezettsége elég ehhez a feladathoz.
„Akkor nem tudtam, hogy a legnagyobb ellenzéki párt, miután másodszor is elveszíti a választásokat, politikai poklot kíván csinálni az országból és alapvetően megváltozik a közhangulat és a társadalmi szituáció, amelyben a rendőrségnek teljesíteni kell a feladatát„ – tette hozzá Gyurcsány Ferenc. Beszédében a miniszterelnök jelezte: tisztában van azzal, hogy a személyi változások nem oldják meg a szóban forgó problémát.
Az ellenzék szerepére utalva Gyurcsány Ferenc arról beszélt, hogy a Fidesz Navracsics Tibor által jegyzett programnyilatkozata azt tartalmazza, a rendőrség szétverte a párt október 23-i nagygyűlését. Hozzátette: ez az állítás egyszerűen nem igaz, hazugság, „aminek a mocska messze fröccsen”. A miniszterelnök feltette a kérdést, miért van erre szükség, miért kell ezzel vádolni a rendőrséget. Akinek fontos a rendőrség, tízszer is meggondolja magát, leír-e ilyet – zárta gondolatát Gyurcsány Ferenc.
A kormányfő óvott attól, hogy ítéletet mondjon a rendőrségről. Egyben felhívta a figyelmet arra, hogy csak körültekintően szabad megítélni a történteket.
„Kifejezetten zavarna, ha akár egyetlenegy tisztességes, felkészült, testületének és hazájának elkötelezett, azt szolgáló rendőr azt érezhetné a mostani, paprikás hangulatú vitákban, hogy tőle elvitatják tisztességét, felkészültségét és a haza szolgálatát„ – hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc, aki beszédében utalt arra is, általában két kritika éri a rendőrséget: nem él a jogával, vagy visszaél vele.
MTI
Ciprus lángokba borult, többen meghaltak + videó
