A Horvát Állami Levéltár díszes olvasótermében tartott közös kormányülés után a magyar miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Horvátország szép utat tett meg, de nyilvánvaló, hogy mind Zágrábnak, mind Brüsszelnek van mit tennie Horvátország integrációja terén, és Magyarország minden tőle telhetőt megtesz e téren.
-Hazavárjuk Horvátországot – mondta a magyar miniszterelnök, horvát kollégája pedig megköszönte a Zágráb euroatlanti integrációs törekvéseihez Budapest által eddig nyújtott segítséget.
Gyurcsány Ferenc kijelentette: Budapest szeretne aktív résztvevő lenni a Horvátországban létesítendő, folyékony földgáz befogadására alkalmas terminál kiépítésében. Ez Magyarország számára stratégiai kérdést, kijutást jelent a világba – mondta a miniszterelnök, aki szerint nagyon fontos, hogy a politikai támogatás és egyetértés után a konkrét projektben is legyen kellő fogadókészség. Horvát kollégája teljesen logikusnak nevezte az ezzel kapcsolatos magyar érdeklődést, de megjegyezte, hogy a terminál helyéről egyelőre nem született döntés.
Gyurcsány Ferenc szerint van egyezség a horvát és magyar gázvezetékek összekötéséről – amihez 340 kilométer vezetéket kell még megépíteni -, illetve van egyezség a horvát és magyar autópályák összekötéséről is, arról, hogy ez 2008-ra befejeződik.
A közös kormányülés témája volt a vasútvonalak fejlesztése is, Gyurcsány Ferenc szerint mindkét országban napirenden van korszerűsítésük, s azon dolgoznak, hogy óránkénti 160 kilométeres sebességű közlekedést lehetővé tevő, európai jelentőségű vasútvonalakkal rendelkezzenek. A magyar kormányfő szerint az olajipar területén arról kezdeményeztek a horvát partnerrel közösen tárgyalásokat, hogy az EU előírásaival összhangban szülessék megállapodás a kőolajtermékek stratégiai célú tárolásáról. Szó esett a közép-európai kőolajvezetékek összekapcsolásáról szóló program kialakításáról is. Sanader hozzátette: az energiaipari kérdéseket illetően megállapodás született arról, hogy folytatódik az illetékes szaktárcák intenzív párbeszéde.
Sanader szerint a két ország együttműködése azt példázza, miként kell tartalommal megtölteni két európai ország kapcsolatait, mindkét állam és polgáraik javát szolgálva. A horvát miniszterelnök hangsúlyozta: a két ország teljesítette az első – tavaly január 26-án tartott – kormányülésen kötött megállapodásokat. Sanader megköszönte Gyurcsány Ferencnek és kormányának az erőteljes és folyamatos támogatást Horvátország majdani EU-csatlakozásához.
Gyurcsány Ferenc felhívta a figyelmet arra, hogy Horvátországba évente 400 ezer magyar turista érkezik, és Budapest őket kívánja segíteni azzal, hogy konzult és magyar rendőröket küld Horvátországba. Rámutatott arra, hogy vannak olyan magyarok, akik telket és ingatlant szeretnének vásárolni Horvátországban. Örömét fejezte ki, hogy a horvát kormány új intézkedései nyomán lényegesen javultak az ingatlanszerzési bejegyzési feltételek.
Kérdésre válaszolva Gyurcsány Ferenc kijelentette, hogy a Vir szigeti magyar ingatlanok lerombolásának kérdése – az ügyről amúgy nem volt szó az együttes kormányülésen – nem közjogi, hanem magánjogi vita, amelyben a magyar állam közvetlenül nem szereplő. Ivo Sanader ezzel kapcsolatosan hangsúlyozta, hogy Horvátország Magyarországhoz és más EU-tagországokhoz hasonlóan elfogadja az ingatlanszerzés kölcsönösségének elvét, és nincs különleges bánásmód, amely révén elsőbbséget élveznének Horvátország vagy bármely EU-tagállam állampolgárai.
Gyurcsány Ferenc tájékoztatta a horvát kormányfőt arról, hogy Magyarországon napirenden van a választási rendszer megújulása, amely révén a kisebbségek is képviseletet kapnának a parlamentben, de ehhez kétharmados törvények elfogadása szükséges, a kormány és az ellenzék közötti vita pedig ebben a kérdésben nagyon lassan halad előre. Sanader rámutatott arra, hogy a horvát parlamenti képviselet még jobban hozzájárulna a horvát-magyar kapcsolatok fejlődéséhez.
A közös kormányülés után a magyar és a horvát szaktárcák vezetői több, a kétoldalú gazdasági együttműködést szabályozó dokumentumot írtak alá. A gazdasági miniszterek a V/B összeurópai közlekedési folyosó murai autópályahídjának építéséről szóló, három évvel ezelőtti megállapodás módosításáról írtak alá egyezményt, illetve kézjegyükkel látták el a kis- és közepes vállalkozások támogatásáról szóló együttműködési jegyzőkönyvet. Emellett más szaktárcák vezetői megállapodást írtak alá helyi önkormányzatok együttműködéséről, illetve szándéknyilatkozatot a nemzeti és fejlesztési politika terén való együttműködésről. A kulturális minisztériumok vezetői az európai ügyekben történő együttműködésről szóló egyetértési nyilatkozatot írtak alá.
(MTI)
Peszkov: Kijev és a Nyugat elutasítja a diplomáciai megoldást
