Gyurcsány majd felrobbant: erőszaktevő és tolvaj rendőrök

A Die Presse a magyarországi rendőrség erkölcsi válságáról számol be. A Gyurcsány Ferenc által elmondott balatonőszödi „hazugságbeszéddel" foglalkozott kedden a Der Standard című osztrák napilap. A Süddeutsche Zeitung az egykori CDU- pártigazgató radikális globalizációt bíráló szavairól számol be.

MNO
2007. 05. 29. 7:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilapban Peter Bognar Magyarország: Rendőrök, mint erőszaktevők és tolvajok című cikkében foglalkozik a budapesti rendőrségi és politikai botránysorozattal.

A magyar rendőrségnél már lángol a tető. Egy elhúzódó botránysorozat megrázta az elmúlt hetekben a végrehajtó hatalmat. A történtek leírása után a szerző úgy folytatja: tekintettel a rendőri bűncselekmények szaporodására, Gyurcsány Ferenc majd felrobbant: „Megbocsáthatatlan, ami a rendőrségnél történt. Ha nem teszünk semmit, akkor az emberek az utcán félni fognak a rendőröktől.” A polgári-konzervatív ellenzék úgy vélte, hogy a rendőrség „mély erkölcsi válságba süllyedt”. A lakosság is hasonlóan látja: a legfrissebb közvéleménykutatások szerint a magyarok kétharmada rosszabb véleménnyel van a rendőrségről, mint néhány héttel korábban. A botrányok következtében az országos főkapitányt éppen úgy felmentették, mint Gergényi Pétert. Petrétei József rendőrminiszter maga vette a kalapját.

Néhány nappal ezelőtt az Amnesty International (AI) keményen bírálta a magyar rendőrséget. 2006-os éves beszámolójában az AI túlzott erőszakot és brutális eljárásmódot vetett a rendőrség szemére a 2006-os őszi zavargások idején.

Der Standard

A Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által elmondott balatonőszödi „hazugságbeszéddel„ foglalkozott kedden, az egyéves évforduló kapcsán A magyar szocialistákat gyanúsítják című cikkében a Der Standard című osztrák napilap – írja az MTI.

Gregor Mayer, a liberális újság budapesti tudósítója kiemelte: mindmáig nem tudni, hogyan jutott el a médiához a beszéd hangfelvétele, amely a rendszerváltás óta lezajlott legsúlyosabb kormányválságot robbantotta ki Magyarországon. Beszámolt az Élet és Irodalom munkatársa, Rajnai Attila oknyomozó cikkéről, amelyben a szerző arra a következtetésre jutott, hogy a titkos felvételt valószínűleg Gyurcsány pártbeli vetélytársai készítették és terjesztették. Név szerint említi Kiss Péter szociális és munkaügyi minisztert, aki Gyurcsánnyal szemben 2004-ben alulmaradt a hatalomért folytatott küzdelemben.

Lendvai Ildikó a hét végén energikusan cáfolta – írta a tudósító –, hogy belső „pártárulás” állna a hazugságbeszéd kiszivárogtatásának hátterében, a szocialista frakcióvezető szerint sokkal inkább pénzügyi érdekek motiválhatták az elkövetőket. Ez azonban továbbra sem adna magyarázatot arra, hogy miért állították le a vizsgálatokat – állapította meg a Der Standard budapesti tudósítója.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali müncheni napilapban Geißler: Az állam majdnem hisztérikusan reagál című cikkében ismerteti a rendőrség korlátozó akcióiról Németországban kirobbant vitát.

Heiner Geißler, a CDU korábbi pártigazgatója élesen bírálta a G8-as csúcstalálkozó rendőrségi előkészítését. „Az állam már majdnem hisztérikusan cselekszik, eredménytelen razziákkal, szimatolással és a posta átvizsgálásával” – nyilatkozta Geißler. A konkrét gyanú nélküli vizsgálatok sértik a jogállamot. Nem szabad sörétes puskával a sötétben lövöldözni, abban a reményben, valamit majdcsak eltalálnak, fogalmazott Geißler.
Ha autókat gyújtanak fel, mint az Hamburgban és Berlinben a múltban többször is megtörtént, az bűncselekmény. Ennek ellenére nem szabad ezeket a tetteket azon százezrekre terhelni, akik békésen tiltakoznak. Ez az eljárás csak a helyzet elfajulásához vezet.

A kormánynak a tüntetőkben olyan embereket kell látnia, akik segítenek a közös célok elérésében. Hogy a világpolitikai problémákban javulás álljon elő, javasolta Geißler, egy nemzetközi tőzsdefelügyeletre és a tőzsdei forgalom megadóztatására, a Világbank, a Nemzetközi Valutaalap és a Világkereskedelmi Szervezet demokratizálására lenne szükség. Geißler néhány héttel ezelőtt belépett a globalizációt bíráló attak tagjainak sorába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.