Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív bécsi napilapban Peter Bognar Magyarország: Rendőrök, mint erőszaktevők és tolvajok című cikkében foglalkozik a budapesti rendőrségi és politikai botránysorozattal.
A magyar rendőrségnél már lángol a tető. Egy elhúzódó botránysorozat megrázta az elmúlt hetekben a végrehajtó hatalmat. A történtek leírása után a szerző úgy folytatja: tekintettel a rendőri bűncselekmények szaporodására, Gyurcsány Ferenc majd felrobbant: „Megbocsáthatatlan, ami a rendőrségnél történt. Ha nem teszünk semmit, akkor az emberek az utcán félni fognak a rendőröktől.” A polgári-konzervatív ellenzék úgy vélte, hogy a rendőrség „mély erkölcsi válságba süllyedt”. A lakosság is hasonlóan látja: a legfrissebb közvéleménykutatások szerint a magyarok kétharmada rosszabb véleménnyel van a rendőrségről, mint néhány héttel korábban. A botrányok következtében az országos főkapitányt éppen úgy felmentették, mint Gergényi Pétert. Petrétei József rendőrminiszter maga vette a kalapját.
Néhány nappal ezelőtt az Amnesty International (AI) keményen bírálta a magyar rendőrséget. 2006-os éves beszámolójában az AI túlzott erőszakot és brutális eljárásmódot vetett a rendőrség szemére a 2006-os őszi zavargások idején.
Der Standard
A Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által elmondott balatonőszödi „hazugságbeszéddel„ foglalkozott kedden, az egyéves évforduló kapcsán A magyar szocialistákat gyanúsítják című cikkében a Der Standard című osztrák napilap – írja az MTI.
Gregor Mayer, a liberális újság budapesti tudósítója kiemelte: mindmáig nem tudni, hogyan jutott el a médiához a beszéd hangfelvétele, amely a rendszerváltás óta lezajlott legsúlyosabb kormányválságot robbantotta ki Magyarországon. Beszámolt az Élet és Irodalom munkatársa, Rajnai Attila oknyomozó cikkéről, amelyben a szerző arra a következtetésre jutott, hogy a titkos felvételt valószínűleg Gyurcsány pártbeli vetélytársai készítették és terjesztették. Név szerint említi Kiss Péter szociális és munkaügyi minisztert, aki Gyurcsánnyal szemben 2004-ben alulmaradt a hatalomért folytatott küzdelemben.
Lendvai Ildikó a hét végén energikusan cáfolta – írta a tudósító –, hogy belső „pártárulás” állna a hazugságbeszéd kiszivárogtatásának hátterében, a szocialista frakcióvezető szerint sokkal inkább pénzügyi érdekek motiválhatták az elkövetőket. Ez azonban továbbra sem adna magyarázatot arra, hogy miért állították le a vizsgálatokat – állapította meg a Der Standard budapesti tudósítója.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali müncheni napilapban Geißler: Az állam majdnem hisztérikusan reagál című cikkében ismerteti a rendőrség korlátozó akcióiról Németországban kirobbant vitát.
Heiner Geißler, a CDU korábbi pártigazgatója élesen bírálta a G8-as csúcstalálkozó rendőrségi előkészítését. „Az állam már majdnem hisztérikusan cselekszik, eredménytelen razziákkal, szimatolással és a posta átvizsgálásával” – nyilatkozta Geißler. A konkrét gyanú nélküli vizsgálatok sértik a jogállamot. Nem szabad sörétes puskával a sötétben lövöldözni, abban a reményben, valamit majdcsak eltalálnak, fogalmazott Geißler.
Ha autókat gyújtanak fel, mint az Hamburgban és Berlinben a múltban többször is megtörtént, az bűncselekmény. Ennek ellenére nem szabad ezeket a tetteket azon százezrekre terhelni, akik békésen tiltakoznak. Ez az eljárás csak a helyzet elfajulásához vezet.
A kormánynak a tüntetőkben olyan embereket kell látnia, akik segítenek a közös célok elérésében. Hogy a világpolitikai problémákban javulás álljon elő, javasolta Geißler, egy nemzetközi tőzsdefelügyeletre és a tőzsdei forgalom megadóztatására, a Világbank, a Nemzetközi Valutaalap és a Világkereskedelmi Szervezet demokratizálására lenne szükség. Geißler néhány héttel ezelőtt belépett a globalizációt bíráló attak tagjainak sorába.
Saját közösségi oldalán buktatták le a Sebestyén József haláláról hazudó Razsó Zoltánt
