Dr. Szöőr Anna jogász pszichológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára szerint óriási erkölcsi válsággal állunk szemben, ami nem csak a rendőrség tevékenységében, hanem a társadalom egészében van jelen. Hangsúlyozta a vezetőség felelősségét, „ha a miniszterelnök megengedheti magának, hogy hazudik, hogy trágárkodik, és ezek után nem mond le, akkor természetes, hogy a rendőr is megengedheti magának azt, a mit megengedett, illetve megenged hosszú évek óta.” Hogy az egyes rendőrök esetében feltárt szabálytalanságok, bűnesetek miképpen hatnak ki az egész rendőrség megítélésére, ezzel összefüggésben kifejtette: 2006-ban multidiszciplináris csoportokat hoztak létre, esetmegbeszélő csoportokat rendőr, szociális munkás, pszichológus és jogász részvételével.
Balhés természetű rendőrök
Amint a jogász elmondta, a családon belüli erőszakkal foglalkoztak, és nagyon sok lelkiismeretes rendőrrel találkozott. Ugyanakkor azt is tapasztalta: néha maguk a rendőri vezetők beszélik le őket arról, hogy a feladatukat jól végezzék. Meghökkentő volt találkozni olyan állításokkal, amit például a családi összekötő tisztek mondtak, mi szerint a feletteseik szerint erre semmi szükség. Tapasztalható volt, hogy sok a lelkiismeretes rendőr, és az is, hogy nagyon sokan azért mennek rendőrnek, mert alapvetően balhés természetűek.
Hogy milyen hatással lehet a társadalomra, az utóbbi hetekben nyilvánosságra került „rendőri esetek”, arra így válaszolt Szöőr Anna: lehangoló, és tartani lehet tőle, hogy mindez csak a jéghegy csúcsa.
Nyilván eddig is voltak hasonló esetek, csak nagy volt a látencia – hívta fel a figyelmet a szakember, majd hozzátette:: további bejelentőkre számíthatunk, akik majd elmondják, hogy őket is megverték, megerőszakolták az út szélén, esetleg kirabolták, csak eddig nem mertek feljelentést tenni. Nagyon sok tisztességes rendőrrel az utóbbi időkben egyszerűen szégyenkezik. Úgy élik meg, hogy ez a rendőrség hitelrontása – mondta a jogász pszichológus.
Mint kifejtette, természetesen ők nem válnak bűnözővé, és mindent megtesznek azért, hogy a rendőrség erkölcsi színvonalát emeljék. Nagyon sokat tehetnek ebben az ügyben, például a szűrésnél jelzik a vezetőség felé, hogy igenis ez, vagy az a kolléga alkalmatlan. És olyan dolgokról is beszélnünk kellene – vélekedett az egyetemi tanár – mint az előrelépés a rendőrségnél, vagy a családi összekötő tisztek alkalmazása, az empátiás rendőrnők bevonása a családon belüli erőszakos, vagy prostitúciós ügyekbe. Úgy érzem, hogy igazságtalanok lennénk, hogyha ezekről a dolgokról nem ejtenénk szót.
Az önálló belügyminisztérium hiányáról úgy vélekedett: ez is a diktatúra fenntartásának az egyik módszere. Az igazságügyet a rendészettel összemosni – jogi nonszensz, ez két különböző minisztérium különféle feladatkörökkel. A kettőt együtt kezelni teljesen elképzelhetetlen.
(radio.hu)
Saját közösségi oldalán buktatták le a Sebestyén József haláláról hazudó Razsó Zoltánt
