Íme néhány érdekesség George Lucas nálunk Csillagok háborúja címen bemutatott filmjéről:
A 11 millió dollárból (mai árfolyamon 2 milliárd forintból) készült film Amerikában 215 millió dollárt (közel 40 milliárd forintot), a tengeren túlon 337 millió dollárt (62 milliárd forintot) hozott a stúdiónak az első forgalmazáskor. 1981-ben újból moziba került, akkor már a Star Wars: Episode IV – A New Hope (Star Wars IV. rész – Az új remény) címen.
George Lucas Fox Stúdióval kötött szerződése (a Star Wars forgatókönyvére és rendezésére) eredetileg 150 ezer dollárról (28 millió forintról) szólt, ám mivel a stúdió nem sejtette, hogy mekkora siker lesz majd a film, belegyezett, hogy Lucas 40 százalékos részesedést kapjon.
Eredetileg 1976 karácsonyán szerették volna megtartani a premiert, ám a film nem készült el időben.
A Star Wars látványvilága Ralph McQuarrie-nek köszönhető, aki a Boeing cég műszaki illusztrátoraként kezdte pályáját.
Chewbacca, a vuki figuráját Lucas Indiana nevű alaszkai malamut fajtájú kutyájáról mintázta.
A Millennium Falcon űrhajó egy hamburger alakját viseli magán – legalábbis Lucas ezt állította egy nyilatkozatában.
Han Solo figuráját Lucas a barátjáról, Francis Ford Coppoláról mintázta. Solót a filmben Harrison Ford alakította, aki korábban a rendező Amerikai graffiti című drámájában is szerepelt.
A droidok (R2–D2 és C–3PO), valamint többek között Han Solo és Ben Kenobi figurái Kuroszava Akira 1958-as Rejtett erőd című filmje nyomán születtek.
A film zenéjét szerző John Williams Oscar-díjat kapott. Az Amerikai Filmintézet később minden idők legjobb filmzenéjének nevezte a művet.
A hat Star Wars-film közül egyedül a Csillagok háborúját jelölték Oscar-díjra a legjobb film kategóriájában, ám abban az évben az Annie Hall, Woody Allen filmje halászta el előle az amerikai filmakadémia szobrát.
(STOP)
Hunyadi János is szerepet kap Tusnádfürdőn
