A miniszter a közszolgálati televízió reggeli műsorában elmondta azt is, hogy túlzottan magas ez a 25 százalékos arány, ezért nyilvánosságra fogják hozni az egyes intézmények adatait. A mutatók alapján a betegek tájékozódhatnak, hogy melyik kórházat választják. Horváth szerint ugyanis nem szükséges feltétlenül a területileg illetékes, súlyponti kórházakba menniük az embereknek, máshová is beutaltathatják magukat. Nem tartja hibásnak – derült ki közvetve Horváth szavaiból –, hogy nyilvánosságra hozták ezt az átfogó adatot a betegek halálozásáról.
Horváth magyarázza korábbi kijelentéseit
Horváth szerint az embereknek tudniuk kell, hogy mi történik velük az egészségügyi ellátórendszerben. Ezért az egészségbiztosítási felügyelet honlapján hamarosan részletesebb, regionális adatokat is közölnek majd. A miniszter szerint ugyanis nagyok a különbségek az egyes régiók között a gyógyításban.
Horváth Ágnes azt is hangsúlyozta, nem igaz, hogy nem egyeztettek szakmai szervezetekkel a 22,5 százalékos „téves„ halálozási mutató nyilvánosságra hozatala előtt. A kórházszövetséggel például tárgyaltak erről, és a most közölt adatok egyébként is a kórházaktól származnak. A miniszter úgy véli, hogy a nyilvánosság ösztönző lehet az egyes intézmények számára, hogy jobban végezzék munkájukat.
Korábban Horváth még azt a következtetést szűrte le ezekből az adatokból, hogy minden negyedik beteget félrekezelnek a magyar kórházakban. Emiatt még a szocialisták is Horváth ellen fordultak. Igaz, maga Gyurcsány Ferenc is előjött ezzel az adattal: „Azt állítják a szakértők, hogy az úgynevezett boncolási eltérés, azaz a korábban megállapított diagnózis, hogy mi volt a baj, majd ami az elhalálozást követő boncolásnál kiderült, a kettő között az eltérés majdnem 25 százalék. Nyilván, ha rossz volt a diagnózis, akkor nem lehetett tökéletes a terápia sem” – mondta az országgyűlés ülésén.
Később kiderült, hogy félreértették az adatokat: a tárca által néhány éve létrehozott, a kórházak minőségi mutatóit összegyűjtő rendszer adta ki a 25 százalékot, ami viszont nem azt mutatja, hogy minden negyedik elhunytat félrekezelték volna.
Az egészségügyi miniszter nem lepődött meg népszerűtlenségén
A népszerűségére, pontosabban népszerűtlenségére vonatkozó kérdésre (miszerint messze az utolsó a politikusok 20-as ranglistáján, és még Kövér László is megelőzi őt) Horváth úgy válaszolt: nem lepődött meg, hiszen Molnár Lajos helyére jött, és az egészségügyi reform kellős közepén járunk, ami óhatatlanul sok bizonytalansággal jár. Horváth megérti az orvosokat is, akiknek a helyzete bizonytalanná vált. Ezért próbálnak mobilitási programokat szervezni azoknak, akiknek megszűnik az állása.
Fel kellene gyorsítani az elbocsátásokat
Horváth szerint nagyon sok intézményben már le kellett volna bonyolítani az elbocsátásokat, ezt azonban húzták-halasztották az érintettek, így hosszabb ideig maradtak bizonytalanságban az egészségügyi dolgozók.
(index.hu, MNO)
Számtalan kérdést felvet Berg Dániel részeges botránya
