Donald Trump amerikai elnök utasítására az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma hétfőn több mint 240 ezer oldalnyi dokumentumot hozott nyilvánosságra Martin Luther King elleni merénylettel kapcsolatban – számol be róla a Reuters hírügynökség.

Az Egyesült Államok nemzeti levéltárának honlapján közzétett iratok között szerepelnek az FBI anyagai is, amely annak idején megfigyelés alatt tartotta a Nobel-békedíjas polgárjogi vezetőt, hogy lejárassa őt és mozgalmát.
King életét 1968. április 4-én egy merénylő golyója oltotta ki a Tennessee állambeli Memphisben. Halála megrázta az Egyesült Államokat egy olyan évben, amelyet faji zavargások, Vietnam-ellenes tüntetések és Robert F. Kennedy elnökjelölt meggyilkolása is fémjelzett.
Az FBI az 1950-es és 1960-as években aktákat vezetett Kingről, sőt a telefonjait is lehallgatta, tévesen kommunista kapcsolatokkal gyanúsítva őt a hidegháború idején. Az FBI nemrégiben elismerte, hogy ez „visszaélés és túlkapás” volt a szervezet részéről.
King családja felszólította az iratokat vizsgálókat, hogy „empátiával, visszafogottsággal és családunk folyamatos gyásza iránti tisztelettel” kezeljék azokat.
Most minden eddiginél fontosabb, hogy tiszteletben tartsuk áldozatát, és elkötelezzük magunkat álma megvalósítása mellett – egy olyan társadalom mellett, amely az együttérzésen, az egységen és az egyenlőségen alapul
– áll a család közleményében.
A család emlékeztetett arra is, hogy 1999-ben polgári pert indítottak Tennesseeben, amelynek eredményeként az esküdtszék egyhangúlag arra a következtetésre jutott, hogy King „egy összeesküvés áldozata lett, amelyben Loyd Jowers és meg nem nevezett társai, köztük kormányzati ügynökségek is részt vettek egy szélesebb körű terv részeként”.
Az iratok nyilvánosságra hozatalára még a kampánya során tett ígéretet Trump, aki nemrégiben – szintén ígéretéhez híven – a John F. Kennedy elnök és a Robert Kennedy ellen elkövetett merényletek dokumentumait is megnyitotta a nyilvánosság előtt.
Borítókép: Donald Trump amerikai elnök (Fotó: NurPhoto via AFP)