Kennedy csak járulékos veszteség volt?

A CIA több mint 60 éve állítja, hogy alig vagy egyáltalán nem volt információjuk Lee Harvey Oswaldról, aki 1963. november 22-én meggyilkolta Kennedyt. A most nyilvánosságra került dokumentumok azonban épp ennek az ellenkezőjét bizonyítják – idézi Fekete Rajmund történészt, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatóját az Origo.

2025. 07. 18. 18:58
Egy Mannlichaer Carcanno puska, ilyen fegyvert használt Lee Harvey Oswald Kennedy elnök meggyilkolásához
Egy Mannlichaer Carcanno puska, ilyen fegyvert használt Lee Harvey Oswald Kennedy elnök meggyilkolásához Fotó: NurPhoto via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1963-ban egy Miamiban állomásozó CIA-ügynök, George Joannides (fedőneve: Howard) azt a feladatot kapta, hogy segítsen finanszírozni és felügyelni egy diákokból álló Castro-ellenes csoportot, a Diákforradalmi Igazgatóságot (DRE). Az ügynök ezenfelül még azt a feladatot kapta, hogy menedzselje és erősítse fel a Castro-ellenes propagandát, tartsa figyelemmel a Castro-párti csoportok munkáját még akkor is, ha a CIA-nak tilos volt belföldi kémkedést folytatnia – szúrta ki az Origo Fekete Rajmund történész, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója írását.

A dallasi épület, ahonnan Kennedy elnököt lelőtték, ma múzeum
A dallasi épület, ahonnan Kennedy elnököt lelőtték, ma múzeum (Fotó: NurPhoto via AFP)

A DRE tudott Oswaldról, hiszen nemcsak, hogy Kennedy későbbi merénylője nyilvánosan Castro-párti álláspontot képviselt, de tagja volt annak a csoportnak is, amellyel a DRE New Orleans utcáin került összetűzésbe. A verekedésnek a rendőrség vetett véget. Ezt követően Oswald felajánlotta segítségét a szervezetnek, mondván: szívesen kémkedne nekik. Az egyik tag elmondása szerint

Oswald megpróbált a CIA kegyeibe férkőzni és azt mondta, bármit hajlandó lenne megtenni [nekik].

A Központi Hírszerző Ügynökség régóta tagadja, hogy bármi köze lett volna a fent említett diákcsoporthoz vagy, hogy létezett volna olyan ügynökük, akinek Howard lett volna a fedőneve. A CIA a Warren-bizottságnak (1964), a merényletekkel foglalkozó képviselőházi bizottságnak (1976) is azt a tájékoztatást adta, hogy Howard nem létezik. 1998-ban szintén azt a tájékoztatást adta, hogy nincsenek Howardra vonatkozó feljegyzéseik. A dokumentumot készítő J. Barry Harrelson azt nyilatkozta, hogy Howard nem szerepelt a CIA „regisztrált álnevek” adatbázisában és a 17 hónapos, Miamiban való tartózkodásáról sem készült egyetlen jelentés sem, ami arra enged következtetni, hogy Joannides / Howard tevékenysége még a CIA-n belül is titkos volt – hívta fel a figyelmet közösségi oldalán a történész.

De hogy derült mindez ki? A hónap elején hozták nyilvánosságra George Joannides személyzeti aktáját, amelyből többek között az derült ki, hogy az ügynöknek Howard Mark Gebler névre állítottak ki jogosítványt Washingtonban 1963. január 24-én. Az aktákból az is kiderült, hogy a CIA 1981-ben kitüntette őt részben azért, mert a miami iroda pszichológiai hadviselés részlegének helyettes vezetőjeként különösen jól teljesített a száműzött diák- és tanárcsoportok kezelésében, valamint azért, mert összekötőként dolgozott a merényletekkel foglalkozó képviselőházi bizottságban.

A bizottságnak dolgozó kutatók szerint Joannides akadályozta a munkájukat abban, hogy mélyebbre áshassanak a CIA aktáiban. Noha Joannides 25 éve, hogy meghalt, a CIA csak azt követően erősítette meg, hogy ő volt a Howard fedőnévre hallgató ügynökük, hogy a személyzeti aktája nyilvánosságra került – ami szintén kérdéseket vet fel.

Az is kiderült, hogy a CIA már 1959 óta figyelte Oswald tevékenységét. Miután 1963. november 22-én elfogták Oswaldot és megvádolták az elnök meggyilkolásával, a sajtóban futótűzként terjedt a hír. A DRE vezetése a hír hallatán kapcsolatba lépett Howarddal, aki azt javasolta, hogy Oswald levelét – amelyben felajánlotta szolgálatát a szervezet számára – adják át az FBI-nak. Így is történt – a levelet viszont sosem látták viszont.

Eközben a DRE mozgósította a sajtókapcsolatait és rövid időn belül híre ment annak, hogy Oswald Castro-párti kommunista, a Fair Play for Cuba Committee tagja, ami a szervezet összeomlásához vezetett. Mindez pedig hatalmas győzelem volt nemcsak a CIA számára, de személyesen Howardnak is.

Ezen információk alapján az elnök halála csupán járulékos veszteség volt egy sokkal nagyobb küzdelemben – emelte ki Fekete Rajmund.

A történész elemzése bővebben a Látószög blogon olvasható.

Borítókép: Egy Mannlichaer Carcanno puska, ilyen fegyvert használt Lee Harvey Oswald Kennedy elnök meggyilkolásához (Fotó: NurPhoto via AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.