Lezárult a debreceni paneltűz szakértői vizsgálata

A debreceni Fényes udvari panelháztűz szakértői vizsgálati anyagában olyan tanulságok is megfogalmazódnak, amiket a panelprogramban megvalósuló lakásfelújításoknál is figyelembe lehet venni - jelentette be Kovács Ferenc tűzoltóparancsnok a hétfői sajtótájékoztatón Debrecenben.

MNO
2007. 05. 21. 11:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kovács Ferenc elmondta: a február 26-án keletkezett tűz a helyszínre érkező tűzoltókat is meglepte. A tűz ugyanis különböző szinteken, nem összefüggően keletkezett a lakásokban, s átterjedt a panelház szomszédos lépcsőházára is. Az emlékezetes tűzben egyébként 14 lakás kiégett, és 108 lakásban terjedt a füst, 14 embert kellett kórházba szállítani füstmérgezés gyanújával, de végül is a tűzben és az oltás során senki nem sérült meg.

A debreceni panelháztűz felhívta a figyelmet a hasonló építmények veszélyeire is. Ezért tartott több mint két hónapig a szakértői vizsgálat, amelynek legfontosabb következtetése – mint azt a sajtótájékoztatón Takács Lajos Gábor, a Budapesti Műszaki Egyetem szakértője elmondta -, hogy a panelfelújítások során legyen kiemelt szempont az úgynevezett tűzvédelmi megfelelőség.

A vizsgálat ugyanis kiderítette, hogy egy-egy ilyen épületben az esetlegesen kialakuló tűz akadálytalanul, gyors sebességgel terjedhet a kéménykürtőként viselkedő lépcsőházakban, liftaknákban és gépészeti aknákban. A szakember szerint ugyan egy 1965-ös előírás szabályozta az aknazárak és más tűzvédelmi berendezések beépítését, de a panelházak tekintetében egy 1974-es országos főparancsnoki rendelet felmentést adott ezek alól.

Takács Lajos Gábor elmondta azt is, hogy 1962 és 1992 között összesen 507 ezer panellakás épült az országban. Tűzvédelmi szempontból számos kivetnivalót lehet találni ezekben az épületekben: például nem megfelelőek az épületgépészeti aknák burkolatai, a konyhai szagelszívók szellőzőrendszerei, de még a lakásbejárati ajtók minősége sem. A debreceni tűz vizsgálata során megállapították, hogy az épületszerkezetek és az épületgépészeti rendszerek kedvezőtlen kialakítása rendkívüli mértékben elősegítette a tűz terjedését.

Kifogásolja a szakértői vizsgálat a pinceszintek kialakítását is, amelyek egyetlen nagy tűzszakaszt alkotnak a lépcsőházakkal és a lépcsőházakat az épület tetején összekötő folyósokkal. Megállapításaik szerint különösen alkalmas a tűz terjedésre az ilyen épületek szemétledobó aknája, mint ahogy a teherhordó homlokzati szendvicspanelek hőszigetelése is éghető anyagból, polisztirolhabból készül.

Takács Lajos Gábor végezetül hangsúlyozta: szakértői véleményüket úgy állították össze, hogy a hazai panelfelújításban részt vevő szakemberek és döntéshozók számára általános információkkal szolgáljanak. A Magyarországon létesített mintegy 507 ezer paneles – nagyelemes – technológiával épült lakás felújításánál a tűzvédelmi problémák megoldása sürgős és elengedhetetlen feladat – vonta meg a debreceni panelháztűz vizsgálatának eredményét a szakértő.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.