Az elmúlt esztendőkben már megtapasztalhattuk a nyomásgyakorlás sajátos formáit, itt mindenekelőtt az energiafegyverre gondolok, de ez alkalommal, Észtország vonatkozásában az eszköztárat nagyon látványosan kibővítette Oroszország a vandalizmussal és a blokád meglehetősen széles tárházának alkalmazásával – hangoztatta Németh az Európai Néppárt kétnapos vezetőségi ülése közben nyilatkozva Brüsszelben.
Az Országgyűlés külügyi és határon túli magyarok bizottságának elnöke kijelentette: a Fidesz ezt a leghatározottabban elutasítja, elítéli, és úgy véli, hogy a történteket alaposan ki kell vizsgálni, az érintetteknek gazdasági és jogi elégtételt kell nyújtani, a meglévő szankciókat pedig meg kell szüntetni. A képviselő jelezte, hogy ezt az álláspontot képviselte Orbán Viktor Fidesz-elnök is a brüsszeli ülésen.
Amíg nem kezdődik meg a hatósági együttműködés az igazságszolgáltatás érdekében, el kell halasztani az EU és Oroszország csúcstalálkozóját – ismertette pártjának álláspontját Németh, aki hozzátette: ez nem csupán Észtország elemi érdeke, hanem mindazon országoké, amelyek Oroszország szomszédságában, illetve befolyási övezetében élnek, s amelyekre valamilyen formában kiterjed az újjáéledő orosz birodalmi ösztön. Mint mondta, hosszú távon Oroszországnak is érdeke, hogy tiszta vizet lehessen önteni a pohárba, és az európai államokkal folytatott együttműködés visszatérjen a normális, legális diplomáciai mederbe.
A bizottsági elnök a NATO brüsszeli központjába is ellátogatott, ahol találkozott Martin Ertmann politikai és biztonságpolitikai ügyekért felelős főtitkárhelyettessel és Adam Kobierackival, a műveletekért felelős főtitkárhelyettessel. A sajtótájékoztatón emlékeztetett arra, hogy az energiabiztonság kérdésében a NATO-nak is van álláspontja, amelyet a legutóbbi rigai csúcstalálkozón fogadott el. A szövetség törekvéseinek homlokterében a források , illetve az infrastruktúra biztonsága áll – tette hozzá.
(MTI)
Jön a húszezer forintos érme, mutatjuk, ki lesz rajta
