Lehetetlen helyzetbe kerültek az orvosegyetemek a finanszírozás április elsejei átalakítását követően. Az intézmények vezetői azt javasolják: az egészségügyi miniszter haladéktalanul tekintse át a betegfinanszírozás úgynevezett progresszív részét, vagyis a legnagyobb felkészültséget igénylő betegek ellátásának finanszírozását.
-A helyzetet azonnal tisztázni kell, különben csődbe jutnak az orvosegyetemek – jelentette ki Kovács E. Gábor, a Pécsi Tudományegyetem orvoskarának rektorhelyettese. Mint mondta, a miniszter asszony azt ígérte: két-három hónap múlva felülvizsgálja a dolgot, ami annyit jelent, hogy egy két-három hónapig tartó felülvizsgálat következik, majd három hónapos finanszírozási késés. Egyöntetű véleménye az orvosegyetemeknek, hogy kilenc hónapjuk nincs, az alatt ez a rendszer be fog dőlni.
A rektorhelyettes hozzátette: a négy orvosegyetemnek április elseje óta 11 milliárd forintos többletkiadást jelentett az, hogy a súlyponti kórházak megszűnése miatt sokkal több beteget kell ellátniuk. Pécsett például a korábbinál 40 százalékkal többet. Bár megkezdődött a létszámleépítés is az intézményekben, ez nem lesz elegendő a költségek lefaragásához – tette hozzá.
A Semmelweis Egyetemen hétfőn dől el az, hogy megalakítják-e a sztrájkbizottságot az intézményben – mondta Berki Zoltán, az egyetem szakszervezetének titkára. A Népszabadság információi szerint a szegedi orvosegyetemen is megfontolják a sztrájkot. Egyelőre csak Debrecenben nem látják kritikusnak a helyzetet.
Ha sztrájkba lépnek az orvosegyetemek, csak az akut és a sürgős eseteket látják el.
(radio.hu)
Az egybillió hrivnyás kérdés
