Rendkívüli állapot kihirdetése esetén a Kostunica-kormány – amelynek már régen lejárt a megbízatása – szinte korlátlan hatalomra tenne szert. Dragan Jocsics belügyminiszter, Kostunica pártjának alelnöke közben saját parancsnoksága alá helyezte a rendőrség terrorellenes egységeit, amelyeknek a magvát a rossz hírű különleges egységek volt tagjai alkotják. A válságra reagálva a dinár megindult a lejtőn.
A radikális parlamenti elnök nyilatkozata nagy politikai hullámverést indított el a megosztott Szerbiában. Borisz Tadics államfő Demokrata Pártja (DS) szerint Nikolics veszélybe sodorta a demokratikus rendet, s ezért sürgősen távoznia kell e felelős tisztségből. A DS aggodalommal állapítja meg, hogy az új házelnök mindössze két nap alatt több veszélyes nyilatkozatot tett, a minap például kifejezte sajnálatát, hogy Szerbia nem Oroszország tartománya. A demokratikus pártok egyöntetű értékelése szerint elmélyül a politikai válság, s a rendkívüli állapot bevezetésének emlegetése elárulja, hogy miről is álmodik a minap létrejött új politikai koalíció, amely a koszovói válságot igyekszik felhasználni hatalmának megőrzéséhez. A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) szerint Szerbia a visszarendeződés útjára lépett. A rendkívüli állapot felvetése miatt aggódó magyar párt új választásokat szorgalmaz, és egy demokratikus nagykoalíciót kezdeményez, amelybe nem hívná meg a radikálisokkal közösködő Szerbiai Demokrata Pártot.
Az országban sokan most attól tartanak, hogy a rendkívüli állapotot Koszovó fegyveres védelmére használnák fel. Nikolics ugyanis erre is utalt. Az ENSZ Biztonsági Tanácsában közben az Egyesült Államok és az EU megkezdte a diplomáciai harcot Koszovó felügyelt függetlenségéért, Joachim Rücker UNMIK-vezető pedig Pristinában engedélyezte a koszovói útlevelek elkészítését.
Sebestyén Imre (Újvidék)
Már a Bigsterhez is van a tuningcsomag
