Becslések szerint Európában 3-8 millió illegális bevándorló él, s a számuk 500 ezerrel nő évente. Az EU-országokban létrejött üzletek 16 százaléka törvényen kívüli. Első lépésként tehát a cégek ellenőrzését sokszorozná meg Franco Frattini igazságügyi felelős, s büntetné szigorúan a feketemunkát még az olyan hétköznapi esetekben is, amikor valaki takarítónőt foglalkoztat illegálisan.
A munkaadók kötelesek lesznek ellenőrizni, hogy a dolgozónak van-e tartózkodási engedélye. Aki elmulasztja, fizetheti majd a lebukott munkás hazatoloncolásának költségeit, s pótlólag beszedik tőle az összes adót is. Szigorú büntetés jár azoknak, akik tudatosan vesznek át „árut„ embercsempészektől, akik több illegális bevándorlót foglalkoztatnak, vagy akik különösen kihasználják ezeket az embereket. (Három éve 12 illegális kínai bevándorló meghalt Észak-Anglia partjainál, ahol kagylószedés közben a hirtelen jött áradás miatt megfulladtak.)
A bizottság szerint az illegális bevándorlók nagy valószínűséggel építkezéseken vagy a mezőgazdaságban dolgoznak, házimunkákat végeznek, takarítanak, felszolgálnak. A hatóságok szerint a munkaadókat úgy kell büntetni, hogy az elrettentse azokat, akik a bevándorlók rendezetlen helyzetét kihasználva, rossz körülmények között, kevés pénzért, gyakran 12 órán át dolgoztatják őket.
Szakértők szerint az illegális foglalkoztatás nem véletlenül népszerű. Sokkal kevesebbe kerül a munkaadónak, mint a törvényes munkavállaló, s nem is túlságosan kockázatos. A lelepleződött cégek ritkán fizetnek komoly büntetéseket. Ezen kíván most változtatni az unió. Ugyanakkor Frattini javaslatai ellenállást válthatnak ki az egyes tagállamokból, mert az EU általában nem szabályoz büntetőjogi kérdéseket.
(euractiv.hu)
Tőzsdecápák a futballpályán: klubok, amelyek a brókerek világában sem vesznek el
