A gyanúsítás szerint a vizsgált alapítványok – Együtt a Harmadik Évezredért Alapítvány, a XXI. Századi Kulturális Egyesület, a Szövetség a Modern Magyarországért, a Holnap Városáért Alapítvány, a Hoppá Egyesület, a Vörösfenyő Egyesület, a Biztos Pont Ifjúsági Egyesület, az Atlas Egyesület, és az Y-Generáció Egyesület – nem rendeltetésszerűen használtak fel több mint 50 millió forint értékben pályázati pénzeket.
Szabó Ferenc, a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség szóvivője a hvg.hu-nak elmondta, hogy 2005-ben indult a Kiskunhalasi Városi Ügyészségnek az a vizsgálata, amelyben alapítványok működésének törvényességét vették górcső alá. Mint mondta, a számviteli fegyelem megsértésének alapos gyanúja miatt indult eljárás során bukott ki, hogy több alapítvány és egyesület nem tud elszámolni a minisztériumok és önkormányzatok pályázatain nyert állami pénzek felhasználásáról.
A szóvivő közölte, Z. János és társai ellen különösen nagy kárt okozó csalás gyanúja kapcsán folyik a nyomozás. Mikor a lap rákérdezett, Szabó Ferenc megerősítette, hogy Z. János Zuschlag Jánost takarja. Mint a szóvivő kifejtette: a főügyészség nyomozása során egyértelművé vált, Zuschlag neve ugyan a társadalmi szervezetek alapító okirataiban többnyire nem szerepel, a vallomások és egyéb bizonyítékok alapján egyértelmű, hogy a háttérben minden esetben ott állt.
A lap kérdésére, hogy vajon a kitétel, miszerint „a gyanúsított minden esetben ott állt az alapítványok hátterében”, azt jelenti-e, hogy Zuschlag adott utasításokat a szervezetek munkatársainak, ő mondta-e meg, mit tegyenek, a szóvivő igennel válaszolt. Hozzátette: részletesebben egyelőre nem nyilatkozhat, mert a nyomozás még folyik. Szabó Ferenc megemlítette még azt is, hogy az ügy kapcsán még egy személyt köröznek, Zuschlag korábbi személyi titkárát, Lados Istvánt.
A hvg.hu megkereste Zuschlag Jánost, aki közölte, hogy az ügyről nem kíván nyilatkozni azon túl, hogy elmondta, a gyanúsítással szemben panasszal élt.
Zuschlag János az MSZP egyik legfiatalabb parlamenti képviselője volt egészen addig, míg Arató Gergely jelenlétében a Terror Háza előtt azon nem kezdett viccelődni, hogy a Dunába lőtt zsidók már nem fáznak. A botrány hatására az MSZP vezetése felszólította, hogy mondjon le képviselői mandátumáról, amit 2004 őszén meg is tett. Neve felmerült két MSZP-s tagfelvételi botrány kapcsán is. Először a vasi szervezetbe beléptetett cigányok ügyében bukkant fel, de a későbbiekben választókörzetében, Kiskunhalason is voltak furcsa tagfelvételek. 2005-ben bejelentette, hogy indul a választásokon. Visszaléptetése nem kevés gondot okozott az MSZP vezetésének.
2006 októberében azonban az MSZP elindította az önkormányzati választásokon, s kompenzációs listáról mandátumot szerzett. 2007 januárjában a politikust a Bács-Kiskun megyei szocialisták ügyvezető elnöküknek választották meg.
(hvg.hu, MNO)
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
