Államválság: Gyurcsány képtelen a kormányzásra

Ezer napja, nem egészen három éve kormányozza az országot Gyurcsány Ferenc, és ez idő alatt csak még nagyobb lett a válság – értékeli a miniszterelnök tevékenységét a Nézőpont Intézet. Gyurcsány legfeljebb rövid távú (néha egymásnak is ellentmondó) akciókat szervezett, de nincs világos elképzelése a válságkezelésre.

Czirják Imre
2007. 06. 12. 12:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ezer napja kormányzó Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek nincs receptje a válságkezelésre – hangsúlyozza a Nézőpont Intézet legújabb elemzése. A konzervatív-szabadelvű irányultságú politikai elemző, tanácsadó és közvélemény-kutató intézet szerint csak némi szerencsével érhető el, hogy 2007-ben az államháztartási hiány ismét elérje a Gyurcsány Ferenc megválasztásának évében, 2004-ben mért szintet.

Amikor Gyurcsány Ferencet 2004. szeptember 30-án megválasztották miniszterelnöknek, a magyar állam már bajban volt – állapítja meg a Cséfalvay Zoltán és Vukovich Gabriella tanácsadók, valamint Mráz Ágoston Sámuel kutatásvezető által jegyzett, „Államválság” címet viselő dokumentum. Hozzáteszik: mára, azaz 2007 júniusára, ezer nap elteltével a válság még erősebbé vált.

A sokszor egymásnak is ellentmondó bejelentett programok és meghozott intézkedések alapján megállapítható: az ezer napja kormányzó Gyurcsány Ferencnek nincs receptje a válságkezelésre – vélik a kutatók. A világos elképzelések, pontos ütemterv és motiváló jövőkép hiányában pedig a válságkezelő intézkedések hatástalannak bizonyulnak. Az intézet szerint kizárólag a kormányfő felelőssége, hogy nem talált megfelelő válságkezelő intézkedéseket.

Kormányzati kudarc

A Nézőpont Intézet szerint a Gyurcsány-kormány akciókormányzást folytat, kormányzás helyett rövid távú akciókat szervez (babakötvény, fészekrakó program, Konvergencia Tanács), ám ezek tartós eredményeket nem hoznak. A reformpopulizmus jegyében a kormányfő „reformról” és haladásról beszél, de egyelőre egyik társadalmi elosztórendszer mechanizmusainak átalakítását sem vállalta fel. A közigazgatási rendszer átalakítására tett tavaly nyári kísérlete – az egyetlen valódi reformterv – pedig teljesen előkészítetlennek bizonyult.

Hiányzó közbizalom miatt a kormányfő ugyan lendületesen érvel az átalakítások mellett, de koncepció hiányában nem tud valódi reformokat végrehajtani. Ráadásul az elmúlt ezer nap eseményei voltak azok, amelyek a közbizalom elvesztéséhez vezettek, újabb akadályt támasztva az átalakítások elé.

Az elmúlt ezer nap során az állam képtelennek bizonyult a jogbiztonság fenntartására: következmények nélkül maradtak komoly emberi jogi sérelmek. Szintén Gyurcsány hibájaként róják fel, hogy az ezer nap során hozott intézkedései képtelenek voltak a gazdasági növekedés elősegítésére, sőt épp ellenkezőleg, visszanyesték azt. Az intézet szerint éppen a gazdasági növekedés megtorpanása jelzi az 1000 napos kormányzás kudarcát, s az állam válságának nagyságát. Ha valódi átalakítások történtek volna Gyurcsány Ferenc kormányzása alatt, a gazdaság új erőre kapott volna, amely az átalakítások áldozatát is csökkenthetné – vélik az elemzők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.