Mikola István emlékeztetett arra, hogy az Egészségügyi Világszervezet szerint az évezred egyik legnagyobb problémája, hogy egyre több embernek lesz pszichológiai, pszichiátriai betegsége. Mikola azt kérdezte az egészségügyi minisztertől, ilyen trendek mellett hogyan gondolta, hogy megszüntetik az OPNI-t? Hozzátette: a közbeszédben többször elhangzott, hogy az egészségügyi tárca vezetésének döntései mögött nemzetbiztonsági kockázatot jelentő szekták állnak.
Horváth Ágnes egészségügyi miniszter visszautasította az utóbbi állítást és felhívta a figyelmet arra, hogy kollégáival együtt átesett C típusú átvilágításon, amelynél nem találtak nemzetbiztonsági kockázatot. Azt kérte Mikola Istvántól, hogy hagyja abba a folyamatos rágalmazást.
Nagy Kálmán (KDNP) interpellációjában arról beszélt, hogy a kommunizmus reinkarnációjaként kell megélni azt a társadalmat, amely kirekeszti az elmebetegekkel foglalkozó orvosokat, megsemmisíti szellemi központjaikat és így kiközösíti betegeiket. Az OPNI megszüntetésének hátterében Nagy a betegek diszkriminációját sejti, vagy valamilyen ordas eszmét, valamint a pszichiátria mint tudomány elutasítását. Nagy Kálmán a vátozatlan továbbműködést is követelte.
Horváth Ágnes egészségügyi miniszter válaszában elképesztőnek nevezte, hogy a képviselő mennyire nem veszi figyelembe a tényeket, és visszautasította felvetéseit. Ne egy 140 éve felépült tébolydához ragaszkodjuk – hangoztatta, hozzátéve: azért szervezik át a pszichiátriai ellátási rendszert, hogy a betegek jobb ellátást kapjanak.
Ezek után a fideszes Spiák Ibolya, Iván László és Varga József is tovább firtatta az OPNI bezárását, de a kormányzó többség rendre elfogadta az egészségügyi miniszter által adott – többnyire kioktató hangnemű – válaszokat.
Meglepő volt viszont Kovács Kálmánnak, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium államtitkárának egy interpellációra adott válasza. Kovács azzal kezdte, hogy sérelmezi az ellenzéki padsorokból elhangzott „gyilkosok” bekiabálást.
Azonnali kérdések Molnár Lajos lányáról és az OPNI bezárásáról
Az azonnali kérdések órájában az ellenzéki képviselők továbbra is az OPNI bezárását firtatták. Szászfalvi László (KDNP) az egészségügyi tárca és a szcientológusok közötti kapcsolatról kérdezett, Puskás Tivadar (KDNP) az OPNI kiesésével járó ellátási bizonytalanságokat firtatta, Horváth Zsolt fideszes képviselő pedig a volt holland egészségügyi miniszter díjazásáról és az SZDSZ amszterdami tanulmányútjáról érdeklődött.
A fideszes Gógl Árpád annak kapcsán tett fel kérdést a külügyminiszternek, hogy Molnár Lajos volt egészségügyi miniszter lányát szakdiplomatának javasolták Párizsba. Válaszában Horváthné Fekszi Márta külügyminisztériumi államtitkár elmondta: a volt egészségügyi tárcavezető lányát szakdiplomata munkakörbe javasolták, és a jelölés, valamint az ellátandó feladat valamennyi szempontjának megfelelt.
A fideszes Balla György azt tudakolta, ha csökken a földgáz beszerzési ára, miért nem csökken a lakossági ára is. Garamhegyi Ábel, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium államtitkára közölte: a közüzemi nagykereskedőknél 2006-ban 86 milliárd forint hiány halmozódott fel, tehát egy kamatmentes kölcsönt kapott az állam, amit 2008. június 30-ig kell törlesztenie, ezért nincs mód az árcsökkentésre.
Kocsis Máté: In memoriam Momentum
