Az ORTT leantiszemitázza Morvait és megbünteti a Nap-keltét

A Morvai Krisztinával folytatott január eleji interjú miatt félmillió forintra bírságolta a Magyar Televíziót a médiahatóság. Az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) közelmúltban meghozott határozatából az is kiderül: a beszélgetés során a stúdióban ellenséges, támadó hangulat uralkodott.

Néző László
2007. 06. 12. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Félmillió forintra bírságolta a Magyar Televíziót az ORTT. A közszolgálati tévé Nap-kelte Kereszttűz című műsorában Morvai Krisztina büntetőjogásszal, az október 23-i eseményeket vizsgáló alternatív bizottság társelnökével, az ELTE Büntetőjogi Tanszékének docensével folytatott beszélgetés több kérdését és riporteri közlését „különösen problematikusnak„ ítélte a testület.

Az említett műsorban – ez év január 9-én – Morvai Krisztinát nem annyira az általa vezetett bizottság munkájáról, megállapításairól faggatták a műsorvezetők – Bánó András, Ferenczy Krisztina és Gréczy Zsolt –, inkább a büntetőjogász állítólagos „antiszemitizmusát” boncolgatták.

Magukfajták...

Ezt az antiszemitizmus-vádat a kérdezők Morvai Krisztina egyik levelére alapozták. Történt ugyanis, hogy a jogász bizottság néhány tagja, valamint ellenzéki politikusok Brüsszelben tájékoztatták az unió illetékeseit az október 23-án történtekről. Egy Várkonyi Tibor nevű szerző ezt az egyik kormányközeli napilapban Fölsült Júdások címmel írott cikkében nehezményezte, azzal együtt is, hogy szerinte a „júdások” eredménytelenül árulkodtak. Morvait az említett szerző „az egyéni sérelmeit megemészteni nem tudó, pulykamérgű jogásznõ”-nek nevezte.

Morvai Krisztina válaszlevelében megemlítette, hogy e jelzőkkel Várkonyi „arra az esetre céloz, amikor egy MAGUKFAJTÁT kívántak beültetni a helyemre az ENSZ CEDAW Bizottságába, Izrael állammal karöltve, büntetésként azért, mert én a palesztin nőkért szót mertem emelni, s büntetésként azért, mert hajdúsámsoni görög katolikus pap unokájaként úgy gondoltam, hogy helyem lehet az ENSZ-ben”. A jogásznő szerint egyébként Várkonyi „primitív cikkében” nincs semmi különös, „hiszen a MAGUKFAJTÁRA jellemző, hogy a MAGUNKFAJTÁT alacsonyabb rendű lénynek tekintik, s úgy gondolják, hogy amennyiben – arcátlan módon – nem a MAGUKFAJTÁK szolgálatára szánjuk életünket, akkor szabad minket megtaposni, besározni, megtiporni...”

Izraelt tilos kritizálni?

A Nap-kelte kérdezői szerint ez a levél nem más, mint (nem is annyira) kódolt antiszemitizmus. Ezt a műsorban meglehetősen éles hangnemben többször is a vendégük fejéhez vágták, holott Morvai erőteljesen kikérte magának ezt a vádat, s arra próbálta rávenni a vele szemben álló három személyt, hogy inkább az általa vezetett bizottság munkájával foglalkozzanak. (Bánó még azt is megengedte magának, hogy megkérdezze: hogy tud a diákjai szemébe nézni ezek után az egyetemen tanító jogász?)

A kérdezők az ORTT határozata szerint „jól kitapintható”, „ellenséges, támadó hangulatot” teremtettek a stúdióban, habár, mint a médiatestület dokumentumában áll, „kétségtelen, hogy Morvai válaszlevelének létezik antiszemita olvasata, hiszen Izrael negatív kontextusban történő szerepeltetése, valamint a saját származásának említése felvetheti a vallási, faji alapú képzettársításokat„. (Kérdés, hogy az ORTT-nek joga, hatásköre-e Morvai nyílt levelének elemzése, s annak megállapítása, Izrael állam kritizálása egyenlő-e az antiszemitizmussal... – szerk.)

Kókával másképp bántak

Az ORTT szerint „a moderátornak kötelessége, hogy rákérdezzen szándékaira, ugyanakkor az ítélkezés, véleményalkotás, illetve a néző befolyásolása nem tartozik a feladatai közé” – áll a testület határozatában. „A kommunikátorok kérdezési módszere pár perc alatt komoly változáson ment keresztül, hiszen a Kereszttűz korábbi vendége, Kóka János még teljesen más elbánásban részesült„ – olvasható néhány bekezdéssel lejjebb, amely szerint a gazdasági minisztertől „udvarias hangnemben próbáltak meg információt gyűjteni”.

A médiahatóság szerint a műsorvezető szerepe, hogy a vitát kérdéseivel elősegítse, illetve semleges hallgatóként kiegyensúlyozza a beszélgetést. Ehelyett, miközben a másik két kérdező egyazon álláspontot képviselt, „a műsorszolgáltatót a műsorban megjelenítő, képviselő műsorvezető„ hozzájuk csatlakozott.

Elfogulatlan tájékoztatás?

A közszolgálati televízióban, de lényegében magáncsatornaként működő Nap-kelte egyébként nem először kerül összetűzésbe az ORTT-vel. Igaz, ha a műsor ellen benyújtott panaszokat tekintjük, talán nem is elégszer. Ebben az évben például már megbüntette a testület 200 ezer forintra őket amiatt, hogy a 2006. szeptember 29-én sugárzott műsorukban úgy vezényelték le a Demszky-Tarlós „vitát”, hogy lényegében az ellenzéki főpolgármester-jelöltnek nem adtak lehetőséget arra, hogy reagáljon Demszky vádjaira.
Áprilisban pedig azért kaptak egy enyhe ejnye-bejnyét (pénzbüntetést nem), mert Bessenyei Ferenc emlékmiséjével kapcsolatban megsértették az elfogulatlan tájékoztatás elvét.
(MNO, MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.