A politikánk módosításra szorul, ez a kritika a frakcióban is erőteljesen megfogalmazódott. Úgy látom, épp a változtatások végigvitele érdekében van is eltökéltség erre a félfordulatra – jelentette ki Szili Katalin a Magyar Hírlapnak adott interjújában.
A házelnök „sokkal kiegyensúlyozottabb törvényalkotási menetrendet” szorgalmaz, szerinte hamis az a kép, hogy „háromféle akarat lenne: a szocialistáké, a szabad demokratáké és a kormányé”.
Nem lehet ráerőszakolni a változtatásokat a társadalomra
Így nem csoda, ha a döntési alternatívákat azok is idegenül fogadták, akiknek meg kellett volna szavazniuk – utalt a házelnök a nemrég tapasztalt „kiszavazásokra”. Szili szerint „a konvergenciaprogram társadalmi megegyezésen nyugvó végigvitele, amit valóban meg kell lépni. Másrészt a változtatások ennél sokkal nagyobb ívének megértetése” is fontos a házelnök szerint, aki úgy fogalmaz: „világossá kell tenni, hogy ki és milyen arányban viseli az átalakítások költségeit, és el kell fogadtatnunk a társadalommal. Ráerőszakolni nem lehet.”
Szili úgy véli: az ország még nem ment át „teljesen a mentális rendszerváltáson”. Intő jelnek tartja, „ha a párt népszerűsége tizennyolc százalék körül van, s azt is, hogy a debreceni önkormányzati választáson a jelöltünk nemrég csak tizenöt százalékot kapott.”
Gyurcsány pozícióinak gyengülését Szili sem látja irreális fölvetésnek. Megjegyzi: „parlamenti képviselőink a választókörzetükből számos olyan impulzust kaptak, amelyből kiderült, hogy muszáj változtatni. Nem szabad és nem is lehet kizárólag fentről nézni a dolgokat.”
Nem piszkítok a saját fészkembe
A házelnök sajátságosnak tartja, hogy a kormányfő kijelentése, miszerint ő az egyike a négy legjelentősebb szocialista politikusnak, aki alkalmas arra, hogy átvegye tőle a kormány vezetését, akkor hangzott el, „mikor mindőnket az őszödi beszéd lehetséges kiszivárogtatóiként vádoltak”. Hozzáfűzi: ő nem szokott intrikálni, saját fészkébe piszkítani.
A Fidesz népszavazási kezdeményezéséről Szili elmondja: „Magyarországon a népszavazások nem mindig eredményesek és érvényesek. Fontosabb tehát, hogy mi be tudjuk mutatni az embereknek a reformok hatásait.” Másként tekintenek majd az emberek a vizitdíjra is, ha tudják, hogy a folyamat lezárultával nem kell hálapénzt fizetni – fogalmaz a házelnök.
Lezárták az Óbudai-szigetet
