A két szervezet összevonásához a parlament hatályon kívül helyezte a határőrizetről és a határőrségről szóló törvényt és megteremtette a rendőrség és határőrség összevonásának végrehajtásához szükséges feltételeket. Az integráció eredményeként a rendőrségnek a közbiztonság és a közrend védelmén túl feladata lesz az államhatár őrzése, a határforgalom ellenőrzése és az államhatár rendjének fenntartása.
A rendőrség szervezete január 1-jétől a jelenlegi hármas tagozódást fogja követni: lesz központi, területi és helyi szint. A központi szinten az országos rendőr-főkapitánynak két helyettese lesz: egy gazdasági és egy rendészeti. A rendészeti főkapitány-helyettes alárendeltségébe a szolgálati ágak – így a határrendészeti tevékenység is – önálló igazgatóságokként tagozódnak be.
Átalakul a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz), és a profiltisztítás után Készenléti Rendőrség néven alapvetően közrendvédelmi, csapaterős tevékenységet lát el. Új szervezeti egységként – a Rebisz Autópálya Rendőrségből, a Légirendészeti Parancsnokságból és a három vízirendészeti kapitányságból – megalakul a Közlekedésrendészeti Parancsnokság. A Ferihegyi nemzetközi repülőtéren a Budapesti Határőr Igazgatóságból és a Rebisz Repülőtéri Biztonsági Szolgálatából megalakul a Repülőtéri Biztonsági Igazgatóság.
A törvénymódosítás nyomán létrejön a Független Rendészeti Panasztestület, amely a rendőrség szakmai tevékenysége feletti civil kontrollt teremti meg. A testülethez panasszal fordulhat bárki, akit sért a rendőri intézkedés vagy annak elmulasztása. A panasztestület tagjait a miniszterelnök nevezi ki a rendvédelmi miniszter javaslatára.
Fideszes képviselők indítványára kikerült a rendőrségi törvényből a tömegoszlatáshoz használható eszközök közül a gumilövedék.
(MTI)
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
