Befejezte Kármán Irén újságíró kihallgatását a Szent János Kórházban a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK). Az ügyet a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) vette át – mondta Unger Pál, a BRFK sajtóügyeletese vasárnap. Kármán Irén kihallgatását a BRFK munkatársai délelőtt 11 órakor kezdték meg, a kihallgatás több mint három órán át tartott – mondta Unger. Elmondta: a teljes ügyet, így a kihallgatásról készült jegyzőkönyvet is átadták az NNI-nek.
Tekintettel arra, hogy a sértett oknyomozó riportjainak témáiban korábban az Országos Rendőr-főkapitányság Nemzeti Nyomozó Iroda elődje folytatott nyomozást, ezért a további nyomozást a Nemzeti Nyomozó Iroda haladéktalanul vegye át és minden törvényes eszközzel törekedjen az ügy mielőbbi megnyugtató megoldására – idézi a BRFK vasárnapi közleménye Bencze József országos rendőrfőkapitány döntését. A közlemény kitér arra: országos rendőrfőkapitány értékelte „a vélhetően bántalmazott 40 éves budapesti nő sérelmére elkövetett” bűncselekmény nyomozását, és megállapította, hogy a BRFK jogszerűen és szakszerűen intézkedett.
Korábban Nyulasi Tibor, a Szent János Kórház orvos-igazgatója elmondta, hogy Kármán Irén túljutott az életveszélyen. A Szent János Kórház baleseti sebészetének intenzív osztályán fekvő oknyomozó újságíró-filmest életveszélyes állapotban szállították kórházba, ahol azonnali életmentő műtétet hajtottak rajta végre, hogy elállítsák belső vérzését – mondta Nyulasi. Mint hozzátette, sikerült stabilizálni a beteg állapotát, de valószínűleg még hetekig kórházi ápolásra szorul.
A pénteken brutálisan bántalmazott Kármán Irén újságíró emlékszik vele történtekre a – nyilatkozta telefonon a köztelevízó reggeli műsorában. Mint mondta: jobban van.
A bántalmazott oknyomozó újságíró emlékszik arra, hogy hol és hogyan támadták meg. Eszerint egy pesterzsébeti videotékából tartott hazafelé, amikor leütötték, majd egy autóba tuszkolták. Úgy emlékszik, hogy a megtalálásáig körülbelül egy órát lehetett megkötözve a rakparton.
Nem érezte az igazi veszélyt
Sándor István – közismert nevén Papa –, volt főnyomozó elmondta: a nyomozásnál azt venné figyelembe, hogy az utóbbi időkben milyen nyilatkozatot tett az újságíró a médiában, a tévében, újságban. A volt főnyomozó szerint nem valószínű, hogy egyesek egykönnyen eltűrik azt, hogy a nevüket ilyen vagy olyan formában a közvélemény elé tárják. Sándor István szerint Kármán Irén nem érezte az igazi veszélyt. Úgy látja: a mostani eset csak figyelmeztetés volt. A volt főnyomozó elmondta: eddig még nem kereste meg a BRFK, hogy segítsen a nyomozásban.
Kármán Irén autójából tavaly novemberben ellopták a Szemben a maffiával című könyv alapját szolgáló peres iratokat, valamint a hasonló témáról forgatott Olajozott viszonyok című film kazettáját.
Szijjártó: Az állam lezüllesztésének lehetünk tanúi
A Fidesz azonnali, minden részletre kiterjedő vizsgálatot követel Kármán Irén újságíró megverésével kapcsolatban – mondta a párt szóvivője vasárnap, Budapesten. Szijjártó Péter közölte: független, pártatlan és minden részletre, így a hatalom esetleges szerepére is kiterjedő vizsgálatot követel. Szijjártó szerint annak ismeretében, hogy – az újságírónő blog-bejegyzése szerint – a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) követte Kármán Irén minden mozgását, felmerül a kérdés: megelőzhető lett volna-e a támadás? A szóvivő szerint az ügy minden részletét fel kell térképezni, így az NBH szerepét is vizsgálni kell.
A polgári nemzetbiztonsági szolgálatok illetékese úgy reagált, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal Kármán Irénnek sem a mozgását, sem a tevékenységét nem kísérte figyelemmel. A pénteki támadás után viszont azonnal bekapcsolódott az ügy tisztázását szolgáló adatgyűjtésbe.
Szijjártó úgy vélte: az állam lezüllesztésének lehetünk tanúi, a hatóságok mély válságban vannak, így képtelenek megvédeni a polgárokat, főként azokat, akik egyes csoportok vagy a hatalom számára kellemetlen dolgokkal foglalkoznak. A politikus emlékeztetett: Magyarországon nem ez az első eset, amikor meg akarják akadályozni, hogy az embereknek valaki elmondja az igazságot. Ami történt, az brutális fizikai támadás a nyilvánosság intézménye ellen, olyan támadás, ami már a demokráciát veszélyezteti – mondta Szijjártó.
„Tegnapig – kétségek ellenére is – jogosan gondoltuk azt, hogy vannak olyan dolgok, amelyek nálunk nem történhetnek meg. Ám a történtek után egy illúzióval lettünk szegényebbek” – mondta a Fidesz szóvivője.
Az MSZP szerint „szégyenletes, hogy a Fidesz vezetőinek még egy oknyomozó újságíró megverése kapcsán is csak az jár az eszükben, hogy hogyan üssenek egyet a kormánykoalíción, a módszer pedig, ahogyan a kommunikációs vezető teszi mindezt, sunyi és gyáva” – írta közleményében a párt frakcióvezető-helyettese. Göndör István szerint Szijjártó Péter akkor lenne tisztességes, ha lapos célozgatások helyett bocsánatot kérne, mindenekelőtt az újságírótól, akinek tragédiáját pártpolitikai célokra próbálja felhasználni.
Már Gyurcsány is tájékozódott
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök arra kérte Bencze József országos rendőrfőkapitányt, hogy közvetlenül és személyesen kísérje figyelemmel a megvert újságíró ügyét – mondta újságíróknak vasárnap Daróczi Dávid kormányszóvivő. A kormányfő előzőleg tájékoztatást kért és kapott az ORFK vezetőjétől; Bencze József megígérte, hogy konkrét intézkedéseket tesz az ügyben – tette hozzá. Daróczi Dávid elmondta azt is, hogy Gyurcsány Ferenc – aki a történtekkel kapcsolatosan megdöbbenésének adott hangot – mindenkit arra kér: hagyják, hogy a független igazságszolgáltatás tegye a dolgát.
Az MDF követeli, hogy a kormány oldja fel az úgynevezett olajügyek titkosítását – mondta Dávid Ibolya, a Magyar Demokrata Fórum elnöke vasárnap.
(MTI,radio.hu,MNO)
Brutális, így tartja fogva a katonakorú embereket Ukrajna
