Digitális átállás: szükséges, de nem elégséges

Két év múlva, 2009-ben indulhat Magyarországon a digitális televíziózás; a multiplex pályázatokat idén október 31-ig kell kiírni – közölte Sarkady Ildikó, a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) médiapolitikai főtanácsadója csütörtökön a kormányszóvivői tájékoztatón. A Fidesz szerint a médiaszabályozásnak a kor technikai lehetőségeihez kell igazodnia.

MNO
2007. 06. 21. 11:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A multiplex (digitális technológiai rendszer, mely a jeleket kódolja és továbbítja a nézők felé) pályáztatást a Nemzeti Hírközlési Hatóság fogja lebonyolítani annak az eseti országgyűlési bizottságnak az ellenőrzése mellett, amelyet a parlament nagy többséggel szavazott meg hétfőn. A jövő félévben a pályáztatáson túl a jogalkotásban elkezdődik a tartalomszabályozás, nyilvánosságra hozzák a Nemzeti Audiovizuális Stratégiát a Miniszterelnöki Hivatal honlapján, és várhatóan szeptember 30-val létrehozza a kormány a stratégia elfogadásáról szóló határozatot – közölte Sarkady Ildikó.

A pártok megegyezése értelmében az év végéig, de legkésőbb a multiplex pályázat nyertesének nyilvánosságra hozatalával létre kell jönnie az új médiatörvénynek.

A főtanácsadó kitért arra, hogy amíg nem születik meg az átfogó médiaszabályozási reform, a digitális műsorterjesztésről szóló törvény egy átmeneti időszakra együtt él majd a rádiózásról és a televíziózásról szóló törvény rendelkezéseivel. Mint elhangzott, a kormány médiaszabályozási reformjának első része lezárult, „megtört az a vákuum, ami a hazai média-jogalkotást jellemezte az elmúlt 11 évben„. Ugyanakkor folytatódnak a médiareformmal kapcsolatos, tavaly decemberben kezdődött ötpárti tárgyalások, hiszen a médiaszabályozással kapcsolatos stratégiaalkotás, kodifikáció nem fejeződött be, a nagyrészt kétharmados többséget igénylő médiajogi kérdések megoldása a parlamenti pártok megegyezését igényli.

Fidesz: kulcskérdés a tartalomszabályozás

A Fidesz elengedhetetlennek tartja, hogy a médiaszabályozás – annak konszenzusra törekvő áttekintésével – igazodjon a kor technikai lehetőségeihez. Cser-Palkovics András szerint ennek első, de nem elégséges lépése a digitális átállás.

Az ellenzéki párt helyettes szóvivője elmondta: a digitális átállás nem váltja ki, ellenkezőleg: kifejezetten szükségessé teszi a tartalomszabályozás kérdéseinek megvitatását és elfogadását. Mint mondta, a legnagyobb ellenzéki párt üdvözli a digitális átállást szabályozó törvényt, ugyanakkor az egyeztetéskor fontosnak tartott alapértékeknek, a véleménypluralizmusnak, a kiskorúak védelmének a pályáztatáskor is érvényesülniük kell. Cser-Palkovics András felhívta a figyelmet egy új médiatörvény fontosságára is; a Fidesz ezt a tartalomszabályozás kulcskérdésének tekinti.

A parlament hétfőn komplex médiaszabályozási csomagot fogadott el: jogharmonizációs céllal módosították a rádiózásról és a televíziózásról szóló törvényt, ebben – a digitális átálláshoz kapcsolódóan – eltörölték a vételkörzet-korlátozást. A képviselők megszavazták az audiovizuális média szabályozásának reformjáról szóló országgyűlési határozatot, a műsorterjesztésről és a digitális átállás szabályairól szóló törvényt, és támogatták a pályázati eljárás országgyűlési ellenőrzését szolgáló eseti bizottság felállításáról szóló parlamenti határozati javaslatot is.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.