„Nem fogadható el a kormányzati informatikai terület irányításának átadása a titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter hatáskörébe„ – hangoztatta Kóka János, aki úgy indokolt: a kormányzati informatikának civil szolgáltatásokról, a kormányzati szolgáltatások nyitottságáról, az információ szabadságáról kell szólnia. Hozzátette: a kormányzati informatika felügyeletét továbbra is a Miniszterelnöki Hivatalnak (MeH) közvetlenül alárendelt kormánybiztos révén kell ellátni.
Mint arról a Magyar Nemzet hétfői száma is beszámolt, az SZDSZ nem nézi jó szemmel, hogy Szilvásy lesz a titkosszolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter, a kormányzati informatikával kapcsolatban pedig várható volt a párt vétója.
Kóka ugyanakor kijelentette: tudomásul veszik a miniszterelnök személyi döntéseit, aki szerint a változások szocialista vezetésű kormányzati intézményeket érintenek és az MSZP belső viszonyainak átrendezéseként értékelhetők.
Arra a kérdésre, hogy Szilvásy György elfogadható-e az SZDSZ számára, a pártelnök közölte: nem szólnak bele a szocialisták személyi döntéseibe. Mint mondta, tudomásul veszik a javasolt szerkezetátalakítást is, azzal, hogy annak a kormányzat hatékonyságának növelését és a reformok előmozdítását kell szolgálnia.
Horn Gábort is vonják be a kormányzati kabinet munkájába
Az SZDSZ támogatja a létrehozandó kormányzati kabinetet és a javasolt személyi összetételt, de azt kéri: a munkába vonják be a koordinációért felelős liberális államtitkárt, Horn Gábort. Kóka szerint ugyanis a kabinet célja, hogy a koalíciós pártok közötti politikai egyeztetés és a politikai mandátum kiadása egy nagy rendszerességgel ülésező, felső szintű politikai egyeztető fórum elé kerüljön.
Kóka kijelentette: a liberálisok szerint a fejlesztéspolitika irányítását változatlanul a fejlesztéspolitikai irányítótestületnek, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek kell ellátnia és meg kell őrizni az elnöki, alelnöki pozíciók változatlanságát. Erre a stratégia és a végrehajtás összehangolása érdekében van szükség, mivel a kormányfő bejelentése szerint a Bajnai Gordon irányítása alá kerülő önkormányzati és fejlesztési minisztérium látná el a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség felügyeletét, az Új Magyarország Fejlesztési Terv tervezését és végrehajtását, viszont a fejlesztéspolitika stratégiai irányításával megbízott államtitkárok a MeH államtitkárai.
Tíz plusz hét javaslat az SZDSZ-től
A miniszterelnökkel előzetesen konzultált a szabad demokraták álláspontjáról, javaslatairól, amelyekre a miniszterelnök nyitottnak mutatkozott, ezért bízik azok elfogadásában – jelentette ki az SZDSZ-elnök, majd hozzátette: a hétpontos javaslat, illetve a további reformirányokat összefoglaló tízpontos liberális elképzelés a koalíciós szerződés részleges módosításáról szól, így azokról együttesen kell tárgyalni a szocialistákkal. Arról is, hogy az SZDSZ egy külgazdaságért felelős kormánybiztos kinevezését szorgalmazza. Kérdésre válaszolva Kóka közölte: utóbbi posztra Garamhegyi Ábelt, a gazdasági tárca államtitkárát jelölik, a döntést a kormányfő hozza meg.
Az SZDSZ elnöke közölte: a kormánybiztos feladata a Magyarország nemzetközi gazdasági és energetikai kapcsolataival összefüggő feladatok koordinálása, valamint az országba irányuló befektetések elősegítése a gazdasági tárca szakpolitikai célkitűzései szerint. A kormánybiztos hivatalának működését a gazdasági minisztérium jelenlegi költségvetéséből és személyi állományából biztosítaná – fűzte hozzá Kóka. Kitért arra: az Európai Unió hamarosan kijelöl egy megbízottat a Nabucco-gázvezetékkel kapcsolatos tárgyalásokra, és Magyarországon is szükség van egy főtárgyalóra. Az SZDSZ-frakció és az ügyvivői testület által hétfőn elfogadott hét pont egyike rögzíti, hogy a változások nem növelhetik a kormányzati bürokráciát.
Kóka elveti Gyurcsány egészségbiztosítási javaslatát
Kóka János a tájékoztatón utalt arra is, hogy Gyurcsány Ferenc regionális egészségpénztárakra épülő javaslatával szemben a Draskovics Tibor vezette, a megszűnő Államreform bizottság tervezetét tartják elfogadhatónak. A Népszabadság információi szerint az eddig nyilvánosságra nem került elképzelés annyiban hasonlít Gyurcsány javaslatához, hogy 51-49 százalékban osztaná meg a piacot az állam és a magánszféra között. De a Draskovics-féle, szemben a miniszterelnök hét regionális hatókörű biztosítójával, öt országos szolgáltatásszervezőt engedne a piacra. A javaslat azonban idővel a nyereségérdekelt magánbiztosítók térnyerésének lehetőségét rejti magában, ami gyakorlatilag megegyezik az SZDSZ mostani elképzeléseivel.
(MTI, MNO, hirTV, Népszabadság)
Gőzerővel zajlik a Tisza Pártban a migrációpárti érzékenyítés
