Miután a március 4-én megtartott helyi népszavazás érvénytelen lett, kormányhatározat hatalmazta fel Szekeres Imre honvédelmi minisztert a beruházás elindítására – emlékeztetett a szaktárca közleményében. Hozzáfűzték azt is, hogy az elsőfokú építési hatóság április 19-én az összes illetékes szakhatóság jóváhagyásával kiadta az elsőfokú építési engedélyt.
Mint a HM a közleményben írja, ezt követően harmincketten nyújtottak be fellebbezést a honvédelmi miniszterhez, mint az engedélyezési folyamatban másodfokon eljárni jogosult hatósághoz. Közülük 25-en fenntartották, heten pedig a másodfokú eljáráskor visszavonták a fellebbezést.
A miniszter a szakmai kifogásokat átadta vizsgálatra a szakhatóságoknak: az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőségnek, az önkormányzati és területfejlesztési miniszternek, a Magyar Honvédség dr. Radó György Központi Honvédkórház parancsnokának, a honvéd tiszti főorvosnak, a Nemzeti Hírközlési Hatóság Hivatalának, valamint a Magyar Bányászati és Földtani Hivatalnak.
A szaktárca hangsúlyozta: a honvédelmi miniszter a másodfokú szakhatósági határozatok alapján nem találta megalapozottnak a fellebbezéseket, ezért június 20-án aláírt határozatában kiadta a másodfokú, immár jogerős építési engedélyt. A HM felhívta a figyelmet arra is, hogy mindvégig a demokrácia írott és íratlan szabályait betartva járt el a radartelepítés ügyében: folyamatosan egyeztetett a pécsi önkormányzattal, partneri viszony kialakítására törekedett a helyi szakmai és civil szervezetekkel. A radartelepítéssel kapcsolatos pécsi népszavazási kezdeményezést illetően pedig azt hangsúlyozták, bármilyen eredményt is hoz a népszavazás, azt a HM tiszteletben tartja és elfogadja.
Beszámoltak arról is, hogy a lakossági bizalom erősítése érdekében rövidesen tájékoztató iroda nyílik Pécsett. A honvédelmi miniszter egy monitoring csoport felállítását is kezdeményezi. Ez a testület – a pécsi polgárok képviseletében – betekintést nyer majd az építkezés folyamatába, helyszíni szemléket tart, így ellenőrizheti, hogy a kivitelezők betartják-e az összes vonatkozó környezetvédelmi előírást, jogszabályt.
A beruházás célja, hogy Magyarország NATO-ban tett vállalásának megfelelően csatlakozzon a katonai szövetség közös légvédelmi rendszeréhez. A már kész békéscsabai és bánkúti, valamint a megépítendő tubesi állomás együttesen olyan radarernyőt alkotnak, amely minden korábbinál pontosabban képes elvégezni a légtér figyelését és előre jelezni a potenciális veszélyeket – legyen szó katonai jellegű fenyegetésről vagy természeti katasztrófáról.
Pécs polgármestere a bíróságra menne
Pécs polgármestere, Tasnádi Péter ugyanakkor javasolni fogja, hogy az önkormányzat kezdeményezze a Tubesre kiadott másodfokú építésügyi engedély bírósági felülvizsgálatát. A polgármester közleményében arra kérte a honvédelmi minisztert, hogy indokainak ismertetésével adjon választ Pécs önkormányzatának és a város lakóinak döntése megalapozottságáról. Tekintve, hogy a tárca információs irodát nyit Pécsett, elvárja, hogy azon keresztül a honvédelmi tárca vezetője folyamatosan tájékoztassa az önkormányzatot és Pécs polgárait a minisztérium döntéseiről, az előkészületi munkálatok minden egyes szakaszáról.
Közleményében e mellett arra kéri a Pécsről származó Sólyom László köztársasági elnököt, hogy tekintélyét latba vetve segítsen abban, hogy a Zengőről a Tubesre került radar miatt kirobbant vita véget érjen.
A honvédelmi miniszter döntése, amelyben mint másodfokú építésügyi hatóság építési engedélyt adott ki a Tubesre, bár a hatályos jogszabályok szerint nem törvénysértő, mégis aggályos – véli Tasnádi –, ezért javasolni fogja, hogy az önkormányzat kezdeményezze a határozat bírósági felülvizsgálatát. Ugyanakkor, mint írta, Pécs jogi észrevételei sajnos nem halasztó hatályúak, így mostantól az építkezés mindennemű következményeiért a felelősség a honvédelmi minisztériumot terheli. Hangsúlyozta: a város vezetése több alkalommal is nyilvánvalóvá tette, hogy a jogkövető magatartással ellentétes a változtatási tilalom elrendelése, a joggal való visszaélés pedig nem jogkövető magatartás.
A jogerős építési engedély kiadására reagálva Vicze Csilla, a Civilek a Mecsekért Mozgalom szóvivője többek között elmondta, álláspontjuk szerint a magyar demokratikus jogállamiságot kérdőjelezi meg, hogy újabb eljárás lebonyolítása nélkül hagyták helyben az elsőfokú építési hatóság törvénysértő határozatát. Hozzátette, a határozat kézhez vétele és annak áttanulmányozása után kívánnak a Fővárosi Bírósághoz fordulni.
(MTI)
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
