HM: nem megalapozottak a radarellenes fellebbezések

A honvédelmi miniszter nem találta megalapozottnak a fellebbezéseket, ezért érvényes a Pécs melletti Tubesen működő katonai híradóbázis korszerűsítésére és a radarállomás telepítésére vonatkozó építési engedély - tájékoztatott a Honvédelmi Minisztérium (HM) hétfőn. A pécsi polgármester javasolja, hogy az önkormányzat kezdeményezze a határozat bírósági felülvizsgálatát.

MNO
2007. 06. 25. 18:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután a március 4-én megtartott helyi népszavazás érvénytelen lett, kormányhatározat hatalmazta fel Szekeres Imre honvédelmi minisztert a beruházás elindítására – emlékeztetett a szaktárca közleményében. Hozzáfűzték azt is, hogy az elsőfokú építési hatóság április 19-én az összes illetékes szakhatóság jóváhagyásával kiadta az elsőfokú építési engedélyt.

Mint a HM a közleményben írja, ezt követően harmincketten nyújtottak be fellebbezést a honvédelmi miniszterhez, mint az engedélyezési folyamatban másodfokon eljárni jogosult hatósághoz. Közülük 25-en fenntartották, heten pedig a másodfokú eljáráskor visszavonták a fellebbezést.

A miniszter a szakmai kifogásokat átadta vizsgálatra a szakhatóságoknak: az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőségnek, az önkormányzati és területfejlesztési miniszternek, a Magyar Honvédség dr. Radó György Központi Honvédkórház parancsnokának, a honvéd tiszti főorvosnak, a Nemzeti Hírközlési Hatóság Hivatalának, valamint a Magyar Bányászati és Földtani Hivatalnak.

A szaktárca hangsúlyozta: a honvédelmi miniszter a másodfokú szakhatósági határozatok alapján nem találta megalapozottnak a fellebbezéseket, ezért június 20-án aláírt határozatában kiadta a másodfokú, immár jogerős építési engedélyt. A HM felhívta a figyelmet arra is, hogy mindvégig a demokrácia írott és íratlan szabályait betartva járt el a radartelepítés ügyében: folyamatosan egyeztetett a pécsi önkormányzattal, partneri viszony kialakítására törekedett a helyi szakmai és civil szervezetekkel. A radartelepítéssel kapcsolatos pécsi népszavazási kezdeményezést illetően pedig azt hangsúlyozták, bármilyen eredményt is hoz a népszavazás, azt a HM tiszteletben tartja és elfogadja.

Beszámoltak arról is, hogy a lakossági bizalom erősítése érdekében rövidesen tájékoztató iroda nyílik Pécsett. A honvédelmi miniszter egy monitoring csoport felállítását is kezdeményezi. Ez a testület – a pécsi polgárok képviseletében – betekintést nyer majd az építkezés folyamatába, helyszíni szemléket tart, így ellenőrizheti, hogy a kivitelezők betartják-e az összes vonatkozó környezetvédelmi előírást, jogszabályt.

A beruházás célja, hogy Magyarország NATO-ban tett vállalásának megfelelően csatlakozzon a katonai szövetség közös légvédelmi rendszeréhez. A már kész békéscsabai és bánkúti, valamint a megépítendő tubesi állomás együttesen olyan radarernyőt alkotnak, amely minden korábbinál pontosabban képes elvégezni a légtér figyelését és előre jelezni a potenciális veszélyeket – legyen szó katonai jellegű fenyegetésről vagy természeti katasztrófáról.

Pécs polgármestere a bíróságra menne

Pécs polgármestere, Tasnádi Péter ugyanakkor javasolni fogja, hogy az önkormányzat kezdeményezze a Tubesre kiadott másodfokú építésügyi engedély bírósági felülvizsgálatát. A polgármester közleményében arra kérte a honvédelmi minisztert, hogy indokainak ismertetésével adjon választ Pécs önkormányzatának és a város lakóinak döntése megalapozottságáról. Tekintve, hogy a tárca információs irodát nyit Pécsett, elvárja, hogy azon keresztül a honvédelmi tárca vezetője folyamatosan tájékoztassa az önkormányzatot és Pécs polgárait a minisztérium döntéseiről, az előkészületi munkálatok minden egyes szakaszáról.

Közleményében e mellett arra kéri a Pécsről származó Sólyom László köztársasági elnököt, hogy tekintélyét latba vetve segítsen abban, hogy a Zengőről a Tubesre került radar miatt kirobbant vita véget érjen.

A honvédelmi miniszter döntése, amelyben mint másodfokú építésügyi hatóság építési engedélyt adott ki a Tubesre, bár a hatályos jogszabályok szerint nem törvénysértő, mégis aggályos – véli Tasnádi –, ezért javasolni fogja, hogy az önkormányzat kezdeményezze a határozat bírósági felülvizsgálatát. Ugyanakkor, mint írta, Pécs jogi észrevételei sajnos nem halasztó hatályúak, így mostantól az építkezés mindennemű következményeiért a felelősség a honvédelmi minisztériumot terheli. Hangsúlyozta: a város vezetése több alkalommal is nyilvánvalóvá tette, hogy a jogkövető magatartással ellentétes a változtatási tilalom elrendelése, a joggal való visszaélés pedig nem jogkövető magatartás.

A jogerős építési engedély kiadására reagálva Vicze Csilla, a Civilek a Mecsekért Mozgalom szóvivője többek között elmondta, álláspontjuk szerint a magyar demokratikus jogállamiságot kérdőjelezi meg, hogy újabb eljárás lebonyolítása nélkül hagyták helyben az elsőfokú építési hatóság törvénysértő határozatát. Hozzátette, a határozat kézhez vétele és annak áttanulmányozása után kívánnak a Fővárosi Bírósághoz fordulni.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.