Döntött a kormány a Gripen vadászrepülőgépek beszerzését vizsgáló bizottság létrehozásáról – jelentette be Daróczi Dávid szerdai tájékoztatóján.
A testületet Vadai Ágnes leendő honvédelmi államtitkár vezeti, a tagokat a miniszterelnök kéri fel. A bizottság tagjai díjazást nem kapnak munkájukért. Daróczi Dávid hangsúlyozta, a kormány által felállított bizottság működése nem érinti az országgyűlési vizsgálóbizottság munkáját. A testület a beszerzések teljes folyamatát vizsgálja: bekér minden iratot, függetlenül attól, hogy melyik kormányzati ciklusban keletkezett – tette hozzá.
A szóvivő tájékoztatása szerint a testületnek a vizsgálat eredményeiről szeptember 15-ig kell jelentést készítenie.
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint a kormány nagy bajban van a Gripen-ügy miatt, ezért a bejelentett kormányzati vizsgálóbizottság felállításával a figyelmet akarja elterelni – mondta Simicskó István, a párt szakpolitikusa szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.
Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának elnöke szerint amióta a svéd vadászgépek beszerzésével kapcsolatban nyilvánosságra került egy nyolcmillió dolláros korrupció gyanúja, a kormány elkezdett kapkodni, és zavarodottan próbálja a figyelmet elterelni arról, hogy „az MSZP–SZDSZ-kormány 2003-ban Magyarország számára hátrányosan módosította a vadászgépek beszerzéséről szóló szerződést„.
Hétfőn Lázár János fideszes képviselővel levélben kérték a honvédelmi minisztertől, a gazdasági minisztertől, valamint a nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító kancelláriaminisztertől, hogy bocsássanak minden dokumentumot az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága, valamint a honvédelmi és rendészeti bizottság rendelkezésére – hívta fel a figyelmet Simicskó. E lépéssel az a célja a két bizottság elnökének, hogy ki lehessen deríteni, miért történt meg a szerződés 2003-as módosítása – tette hozzá a politikus, aki szerint a kormány mostani, belső vizsgálattal kapcsolatos döntése csupán figyelemelterelés, „hiszen nem akarnak objektív vizsgálatot”.
A politikus megismételte korábbi álláspontját: érthetetlen, hogy az Orbán-kormány által 2001-ben megkötött, és „ma is vállalható, az ország érdekeit szolgáló„ szerződést miért kellett 2003-ban a Medgyessy Péter vezette MSZP–SZDSZ-kormánynak módosítani úgy, hogy az kétszer annyiba kerül az országnak, mint az eredeti megállapodás alapján. Simicskó István azt mondta, mivel sem gazdasági, sem katonaszakmai szempontok nem indokolták a szerződés módosítását, nem indokolható a kormány 2003-as döntése.
Szilvásy már intézkedik
A Kormányszóvivői Iroda szerdán közölte: a kancelláriaminiszter megtette a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy a 2001-es Gripen-beszerzések dokumentációját az illetékes nemzetbiztonsági bizottság mielőbb megismerhesse. Szilvásy György erről levélben tájékoztatta Simicskó Istvánt. Gyurcsány Ferenc a távirati irodának a kormány saját hatáskörében kezdeményezett vizsgálatát azzal magyarázta, hogy túl sok a kétely és a gyanú ebben az ügyben.
Az Országgyűlésben az MSZP és a KDNP egyaránt vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte Gripen-ügyben.
(MTI)
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
