Kinek kell tartania az olajügytől?

Gyurcsány Ferenc felszólította a Fideszt és az MDF-et, hogy ne használja fel politikai célokra a hét végén megvert Kármán Irén tényfeltáró újságíró ügyét, mert szerinte ez a két párt mindent megtett azért, hogy az olajszőkítési botrány felderítése elakadjon. A kormányfő kijelentése azért is figyelemre méltó, mert éppen az ő egy korábbi vállalkozása keveredett bele az elmúlt másfél évtized legnagyobb olajbotrányába.

Magyar Nemzet
2007. 06. 26. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mára a feledés homályába merültek azok az információk, amelyeket még 2003. december harmadikán hozott nyilvánosságra a Népszabadság kiváló rendészeti kapcsolatairól elhíresült tudósítója: „A kilencvenes évek közepén, az úgynevezett Energol-ügy nyomozása közben a rendőrség felfigyelt a Fortus Rt.-re, de miután közvetlen kapcsolatot nem találtak az Energol nevével fémjelzett cégcsoportosuláshoz, a további vizsgálatokat a vám- és pénzügyőrség nyomozói folytatták. A VPOP az egyik legnagyobb hazai olajipari magáncég, az ETL Rt. ellen indított eljárás keretében vizsgálta a Fortus Rt. tevékenységét. Adataik szerint 1996 és 1998 között a Fortus nevében szállították Magyarországra a szlovákiai Szlovnaft finomítóiból a nehéz fűtőolaj jelentős hányadát, míg az ETL Rt. importálta a könnyű fűtőolajat. A vámőrség akkori nyomozásai – közelebbről nem részletezett – közös befektetői és működtetői érdekcsoportot találtak az ETL és a Fortus hátterében. Az ETL Rt.-nél 1998-ban büntetőeljárást indított jövedéki és más bűncselekmények megalapozott gyanújával a vámőrség.” A Népszabadság által ismertetett nyomozati információk szerint a Fortus Rt. tehát 1996 és 1998 között érintetté válhatott nagy mennyiségű (egyes adatok szerint 2,5 millió liter), később illegálisan üzemanyagként értékesített fűtőolaj importjában.

A cégbírósági adatok szerint a részvénytársaság működésének törvényszerűségére akkoriban egyebek mellett nem másnak, mint Gyurcsány Ferencnek kellett ügyelnie, hiszen a miniszterelnök 1995 szeptemberétől 1997 májusáig volt a Fortus felügyelőbizottsági tagja. Gyurcsány nem csak tisztviselőként egyengette a részvénytársaság útját, hiszen a cég egyik fő részvényese a Gyurcsány-cégbirodalom zászlóshajója, az Altus Rt. volt. A Fortust eredetileg a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. és az Altus hozta létre (55:45 százalékos tulajdonlással) annak érdekében, hogy átvegye az MVM tiszapalkonyai és százhalombattai olajtározójának működtetését. Csakhogy, ahogyan a Heti Világgazdaság 2004 novemberében megírta, „a kilencvenes évek közepén négymilliárd forintos beruházással létrehozott tárolókat” végül nem sikerült bevinni a Gyurcsány-érdekeltségbe. „Hogy az ötletgazdák között szerepelt-e Gyurcsány anyósa, Apró Piroska, aki a Fortus alapításakor az MVM tanácsadója volt, nem tudni, ám az apportügylet végül – nem függetlenül az Állami Számvevőszék roszszallásától – meghiúsult” – fogalmazott a HVG szerzője. A Fortust 2002-ben Sáska László vette át, aki a következő évben szerencsés kimenetelű merénylet áldozata lett.

A nyomozás adatai szerint a Fortusszal kapcsolatban álló ETL Rt. neve az Energol-botrány idején vált ismertté mint az olajszőkítéssel foglalkozó részvénytársaság egyik üzleti partnere. A botrány feltárása még várat magára, hiszen az Energol-ügy nemrégiben kezdődött újra a bíróságon. A legismertebb olajszőkítési bűncselekmény-sorozat tizenkilenc vádlottja ősszel számíthat az elsőfokú ítéletre. Az ügyészség vádirata szerint csaknem 6,7 milliárd forint kárt okoztak az államnak. A sajtó korábban többször is felhívta a figyelmet arra, hogy az ETL Rt. felügyelőbizottságában Karl Imre szocialista politikus, a Horn-kormány energetikai kormánybiztosa is helyet foglalt.

Mindezek után meglepőnek nevezhető, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnap a parlamentben Kármán Irén, az olajügyekben nyomozó és a hét végén brutálisan megvert újságírónő kérésére hivatkozva azt mondta: „a politikusok ne foglalkozzanak a támadással, különösen az MDF és a Fidesz képviselői, hiszen az ő kormányzásuk alatt ütközött a legnagyobb ellenállásba az olajügyek feltárása”. Gyurcsány szerint mindebben élen járt egy „Pallag nevű képviselőjük”. – Az istenekre kérem, hagyjuk abba, hogy mindenből politikai ügyet csinálunk! – fordult a képviselőkhöz. Pető Iván SZDSZ-es képviselő a Fideszre utalva szintén úgy fogalmazott: politikai bizniszt csinálnak Kármán Irén megveretéséből a „farizeusok”. Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter ígéretet tett az ügy határozott és pontos kivizsgálására. A kormány nyilvánosságra kívánja hozni az olajügyekben keletkezett, államtitkot nem érintő információkat.
Kármán Irén – akinek támadói kézre kerítésére ötmillió forintos nyomravezetői díjat tűztek ki – tegnapi internetes bejegyzésében azt íírta: „Nem szeretném, ha politikai pártok felcsimpaszkodnának az ügyre, a személyes tragédiámra, már csak azért sem, mert az MDF-nek és a Fidesznek jelentős szerepe van abban, hogy a Pallag László-féle olajbizottság munkáját ellehetetlenítették.” Szerinte „a kormánynak is felelőssége, hogy megszabaduljon azoktól a politikusoktól, akiknek a neve elkopott az olajjal kapcsolatos bűncselekmények során”.
– Biztosan nem volt józan – ennyit mondott lapunk megkeresésére Pallag László volt kisgazda képviselő Gyurcsány Ferenc őt bíráló szavaira.

Huth Gergely – Török Gábor

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.