A kormány döntött az antikorrupciós koordinációs testület létrehozásáról – jelentette be kedden a kormányszóvivő. Emellett az igazságügyi és rendészeti miniszternek az év végéig el kell készítenie a korrupció elleni küzdelemről szóló hosszú távú stratégiát, illetve ehhez kapcsolódóan egy rövid távú cselekvési programot a 2008–2010 közötti időszakra„ – mondta Daróczi Dávid.
Az antikorrupciós koordinációs testületben a kormányzati szervek mellett nem kormányzati állami intézmények és civil szervezetek is részt vesznek majd – tette hozzá Daróczi. A kormány egyebek mellett az Állami Számvevőszéket, a Gazdasági Versenyhivatalt és a Legfőbb Ügyészséget is felkéri, hogy képviseltesse magát a szervezetben.
A testület fő feladata a korrupcióellenes stratégia fő elemeinek kidolgozása, később pedig a feladatok kivitelezése és ellenőrzése lesz. Egyelőre nem lehet tudni, hány tagja lesz a bizottságnak, annyi azonban biztos, hogy idén nyolcmillió forintból gazdálkodhat a szervezet – fogalmazott a kormányszóvivő. A testület külön vizsgálatokat nem kezdeményezhet, de javaslatot tehet például egy olaszországihoz hasonló tiszta kezek hivatalának felállítására.
Kitért arra: a korrupcióellenes küzdelem jelen van a kormányprogramban is, eddig egyebek mellett a 2003-as üvegzsebtörvény, a négy évvel ezelőtt elfogadott új közbeszerzési törvény és a tavalyi lobbitörvény szolgálta ezt az ügyet.
Fidesz: korrupciópárti a kormányzat
Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese közleményében úgy reagált: Gyurcsány Ferenc és kormánya csak szavakban korrupcióellenes, tetteiben nagyon is korrupciópárti. A korrupciós jelenségek Magyarországon még soha nem voltak olyan elterjedtek, mint a Gyurcsány-kormány időszakában, ugyanis a hatalmon lévő, magát kiváltságosnak tartó elit minden olyan kezdeményezést lesöpör az asztalról, amely a korrupció felszámolását célozza – fogalmazott.
A Fidesz-frakció jogi kabinetvezetője emlékeztet: ebben a ciklusban a Fidesz több korrupcióellenes törvény- és határozati javaslatot nyújtott be az Országgyűlésben, így kezdeményezték a Költségvetési Tanács létrehozását, hogy a kormányzat ne tudjon trükközni az államháztartási adatokkal, javasolták, hogy a hatalmat gyakorlók adóbevallása legyen nyilvános, valamint hogy a megduplázott miniszteri és az államtitkári fizetések álljanak vissza a 2002-es szintre, illetve a miniszterelnök és a miniszterek viseljenek anyagi felelősséget a költségvetési hiány túllépése esetén.
Répássy hozzátette: ezeket a kezdeményezéseket meggátolta a kormányoldal, és ugyanígy megakasztotta a kormányzati negyed állami számvevőszéki vizsgálatát, az ezzel kapcsolatos országgyűlési eseti bizottság létrehozásáról szóló fideszes indítványt, illetve tárgysorozatba sem vette azt a fideszes javaslatot, amely számvevőszéki vizsgálatot kezdeményez a Magyar Televízió székházának és gyártóbázisának hosszú távú bérletéről kötött megállapodásokról. „Íme a korrupció elleni harc – új arisztokrácia módra” – jellemzi a helyzetet a fideszes politikus.
A Magyar Demokrata Fórum üdvözli, hogy a kormány saját programjába átemelte az MDF által már korábban kidolgozott és hosszú ideje szorgalmazott Tiszta Kezek Testületének szakmai elemeit, azonban a kormányzat korrupcióellenes kezdeményezését komolytalanná teszi, hogy a ma bejelentett testület mindössze egy jelképesnek sem mondható összegből, nyolcmillió forintból gazdálkodhat – közölte az MTI-vel Dávid Ibolya, a párt elnöke.
(MTI)
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
