Az Országos Választási Bizottság (OVB) jóváhagyta a Fidesz-KDNP népszavazási kezdeményezését a tandíj kérdésében. A testület hét támogató és három ellenvoks mellett szavazta meg a kezdeményezést. Indoklásuk szerint az Alkotmánybíróság határozata óta nem merült fel újabb indok a kérelem elutasítására.
Az OVB hasonlóképpen hét támogató és három ellenszavazat mellett hitelesítette a vizitdíjról és a kórházi napidíjról szóló népszavazási kérdéseket is.
A testület a tandíjjal, vizitdíjjal és kórházi napidíjjal kapcsolatos aláírásgyűjtő ívet azután hitelesítette, hogy korábban már elutasították a kérelmet, de az Alkotmánybíróság megsemmisítette a határozatot, és új eljárásra kötelezte az OVB-t.
Szigeti még mindig a kormányt védi
Nem szakmai meggyőződése, hanem kizárólag a törvényesség és az alkotmányos rend mindenek felett való tisztelete miatt vette tudomásul az Alkotmánybíróság jogértelmezéseit az Országos Választási Bizottság – közölte az OVB elnöke hétfőn este azt követően, hogy a testület a Fidesz és a KDNP által kezdeményezett mindhárom népszavazási kérdés esetében hitelesítette az aláírásgyűjtő ív mintapéldányait.
Az OVB alkotmányjogilag továbbra is elutasítja, hogy a népszavazás jogintézményének kiterjesztő értelmezésével szűkítsék a parlamentáris kormányzás mozgásterét a költségvetési gazdálkodás területén. Ennek végső mérlegelési jogát és felelősségét azonban az Országos Választási Bizottság eddig sem kívánta és ezután sem fogja az Alkotmánybíróságtól elvitatni – írta közleményében Szigeti Péter. A közelmény kiadását azzal indokolta: az OVB tagjainak többsége úgy ítéli meg, hogy a munkájukat ez ügyben ért alaptalan politikai támadások érték, beleértve szerintük egyes pártképviselők nyílt fenyegetést is tartalmazó nyilatkozatait.
Az SZDSZ az alkotmányosságot félti
Az SZDSZ tudomásul veszi az Országos Választási Bizottság (OVB) döntését, és áll elébe a népszavazásnak – közölte Horn Gábor ügyvivő azt követően, hogy az OVB hétfői ülésén hitelesítette a Fidesz és a KDNP képzési hozzájárulásra, vizitdíjra, kórházi napidíjra vonatkozó népszavazási kezdeményezésének aláírásgyűjtő ívét.
„Olyan úton indult el ezzel a döntéssel a magyar alkotmányos berendezkedés, ahonnan nagy önfegyelemmel lehet csak visszafordulni, hiszen ezek a kérdések egyértelműen a költségvetést érintik„ – fogalmazott a liberális politikus. Hozzátette: kérdéses, hogy ha mások hasonlóan a költségvetést, vagy az adórendszert érintő kérdéseket tesznek fel, akkor hogyan tudnak majd ellenállni az érintett szervezetek a döntésnél.
Az SZDSZ ügyvivője szerint ha a Fidesz összegyűjti a megfelelő számú aláírást, a népszavazásra 2008 kora tavaszán kerülhet sor. Mint mondta, az addig hátralévő időt arra használják fel, hogy az embereknek elmondják, miért fontos és reformértékű a három szóban forgó kérdés.
A KDNP szerint győzött az igazság
Halász Zsuzsa a KDNP szóvivője azt mondta: annak ellenére, hogy a miniszterelnök nem olyan régen még azt mondta, mindent megtesz a népszavazás ellen, a hétfői határozatokkal győzött az igazság. Úgy látszik, hogy az OVB érintett tagjai az utolsó pillanatban visszafordultak arról az antidemokratikus útról, amit korábban választottak maguknak – fogalmazott a KDNP szóvivője.
A kereszténydemokrata szóvivő reményét fejezte ki: mindenkinek van annyi józan belátása, hogy nem nyújt be fellebbezést a határozatok ellen (az OVB határozatát 15 napon belül – július 10-ig – még megtámadhatják, így a döntés csak azután lehet jogerős). Szerinte aki esetleg ezt tenné, az demokrácia-ellenességéről tenne tanúbizonyságot. Mint mondta, most az aláírások összegyűjtésére kell koncentrálni, ami azonban a közvélemény-kutatások ismeretében valószínűleg nem lesz nehéz.
A Fidesznek és a KDNP-nek 200 ezer aláírást kell összegyűjtenie ahhoz, hogy az általuk kezdeményezett kérdésekben ki lehessen írni a népszavazást.
A kormány lebénult?
A kormány később, majd akkor alakítja ki stratégiáját, ha a referendum végigjárja az alkotmányos utat és a köztársasági elnök kiírja a népszavazás időpontját – mondta Budai Bernadett kormányszóvivő az Országos Választási Bizottság (OVB) hétfői döntésére reagálva. A kormányszóvivő emlékeztetett arra, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök már korábban, többek között a Corvinus Egyetemen tartott előadásában kinyilvánította: ha lesz népszavazás, akkor a kormány természetesen áll a referendum elé.
Budai Bernadett hangsúlyozta: a kormány érvelni fog a voksolást megelőző kampányban és meggyőződése, hogy az igazságtalan viszonyokat konzerválni akaró ellenzékkel szemben el tudja fogadtatni az emberekkel a reformintézkedéseket. A népszavazás nem egyszerűen azokról a kérdésekről szól, amelyek a papíron szerepelnek, hanem arról, hogy Magyarország a maradás vagy a haladás mellé teszi le a voksát – hangoztatta a kormányszóvivő.
MSZP: könnyű lesz reformtagadó válaszokat adni
A Fidesz a kérdéseivel egy reformellenes, mi több egy változásellenes referendumot akar megvalósítani – közölte Nyakó István az MSZP szóvivője, hozzátéve: toplista módon megfogalmazott kérdések ezek, amelyekre könnyű reformtagadó válaszokat adni. Nyakó István szerint könnyű tetszeni egy országnak, de nehezebb használni.
– Mi használni akarunk az országnak. A maradi, a változásellenes népszavazással szemben ki fogunk állni az elveink mellett, legyen szó akárhány kérdésről – hangoztatta. A szóvivő szerint nem az a lényeg, hogy egy-egy pengeváltásban az MSZP győzi le a Fideszt, vagy fordítva, hanem az, hogy Magyarország nyerjen. Magyarország csak a változással és nem a változatlansággal nyerhet.
(Hír Tv, Lánchíd Rádió, MNO)
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
