Az uniós támogatással megvalósuló magyar-szlovén közös beruházásról azért döntöttek, mert nyugat-zalai területen évtizedek óta vissza-visszatérő gond az országhatárt kétszer is „átlépő„ Kebele patak vízgyűjtőjén – és közvetve a Kerka völgyében – a tartós esőzések, kiadós felhőszakadások vagy a gyors hóolvadás okozta jelentős ár- és belvíz. Az utóbbi 10 évben háromszor kerültek veszélybe szlovéniai és magyar települések a kellő védettség hiánya miatt.
Nádor István, az NyKVI igazgatója közölte: ilyen veszélyhelyzet közvetlenül és legnagyobb mértékben öt szlovén és két zalai települést érint. A két ország vízgazdálkodási állandó bizottságának szakértői megállapították: a védettséget megteremtő árvíztározót a térség legmélyebb pontján – a Zalaboldogfa-Belsősárd-Resznek „háromszögben” – a legideálisabb megépíteni.
A környezetvédelmi és vízügyi igazgatóság, illetve a szomszédos Lendva erről szóló Interreg IIIA szomszédsági programpályázata sikeres volt: az igazgatóság 174,2 millió forint, a Mura vidéki város önkormányzata 96 millió forint uniós forrást nyert el. Magyar részről a 106 milliós saját erőt a szakminisztérium, a partnerek 250 millió forintos önrészét a szlovén kormányzat biztosítja. Eszerint tehát a 626 milliós beruházási összköltség 56 százalékát déli szomszédunk fedezi – közölte Nádor István.
Tájékoztatása szerint az eredményes közbeszerzési eljárás győztese, a győri Éduvíz Kft. építi a Kebele árvíztározót. A gyep- és humuszmentő munkát már a napokban, a kivitelezést e hónap utolsó hetében megkezdik a három zalai község határában. A létesítményt 2008. január 28-án kell átadni – tudatta az NyKVI vezetője.
(MTI)
Büntetést követel az Air India katasztrófa egyik áldozatának édesapja + videó
