– A következő hónapok feladata, hogy többször elmondjuk: a népszavazás nem a kormányról szól – hangoztatta napirend előtt a Parlamentben Hankó Faragó Miklós (SZDSZ). A népszavazással eldöntendő kérdések a reformot kiegészítő lépések. Ha hatályban maradnak, úgy esély van rá, hogy végre tudjuk hajtani a reformokat – közölte a kormánypárti képviselő.
Hankó Faragó Miklós azt mondta: ha győz az ellenzék álláspontja, akkor nem történik semmi, mint ahogy az elmúlt 17 évben sem történt semmi az egészségügyben. Az SZDSZ-es képviselő megjegyezte: nem tartja jónak a népszavazás szabályozását. Nem megengedhető, hogy a népszavazás kezdeményezése és megtartása között évek teljenek el – hangsúlyozta.
Mécs Imre (MSZP) Nagy Imre miniszterelnök 49 évvel ezelőtti kivégzése kapcsán arról beszélt: 1956 szelleme segített a demokratikus ellenzéknek a diktatúra elleni küzdelemben. Úgy vélte: Nagy Imre 1989-es újratemetésekor nemcsak az egykori miniszterelnököt temették el, hanem egy rossz rendszert, egy diktatúrát. Hozzátette: a demokratikus ellenzéknek az a nap volt a legitimációja a kerekasztal-tárgyalásokhoz.
Parlagfűben már jól állunk
Magyarország kivívta az első helyet a parlagfű-koncentráció tekintetében, ennek következtében 2,5–3 millió ember lett beteg – mondta Molnár Béla (KDNP). Kifogásolta, hogy a szaktárca május végéig sem állította össze a parlagfű megyei, illetve regionális koordinátorainak listáját. – Kitől várjuk, hogy a földhasználóval betartassa a törvényt, ha nincs koordinátor? Ki gondolja azt, hogy ha százmillió forintot költenek kommunikációra, azzal a probléma kezelhető lesz? – sorolta kérdéseit.
Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára azt mondta: a parlagfű elleni védekezés az ingatlan tulajdonosának, használójának a feladata, az államnak annyi lehetősége van, amennyit a törvények biztosítanak számára.
A magyar lakosság egyharmada szegénységben él, a magyarországi cigányok tíz évvel hamarabb halnak meg, mint honfitársaik – mondta napirend előtt Farkas Flórián (Fidesz). A cigányok tartós létbizonytalanságban élnek, méltatlanok a lakáskörülményeik, így nagyon sok betegség elkerülhetetlen – tette hozzá.
Kovács Attila, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára közölte: a kormány 2004-ben határozatot fogadott el a romák társadalmi integrációjáról, amely a jogegyenlőség, a foglalkoztatás, az oktatás és a lakhatás területére terjedt ki, és mindegyik területen jelentős eredmények születtek.
Változások az állami foglalkoztatásban
A napirend előtti felszólalások után az Országgyűlés lefolytatta a köztisztviselők jogállásáról szóló törvényjavaslat részletes vitáját. A javaslatra azért van szükség, hogy egyértelmű és számon kérhető elvárások fogalmazódjanak meg, rugalmasabbá váljanak az alkalmazási szabályok, és a jelenleginél nagyobb elismerést kapjanak azok, akik magas színvonalon teljesítenek – állította korábban Szetey Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára a javaslat általános vitájában.
Czomba Sándor (Fidesz) ma elmondta: egyik módosító indítványa arra irányul, hogy legalább hároméves legyen a gyakorlata a közigazgatási szférában annak a köztisztviselőnek, aki felmentést kap a pályázati eljárás alól. Az ellenzéki képviselő kérte, hogy automatikusan vegyenek figyelembe olyan élethelyzeteket, amikor a köztisztviselő nem képes elfogadni a munkavégzés helyének módosítását.
Az MSZP az utazási kedvezmények visszaállítása mellett
Nem támogatja a kormány, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyelő bizottságának minden tagját az Országgyűlés válassza meg – mondta Tátrai Miklós, az Pénzügyminisztérium államtitkára a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvény módosításának részletes vitájában. A felügyelő bizottság által gyakorolt folyamatos tulajdonosi ellenőrzés azt kívánja meg, hogy a nemzeti bank tulajdonosát, a magyar államot képviselő pénzügyminiszternek rálátása legyen a bank működésére – érvelt. Elmondta: a törvény módosításával csökken a monetáris tanács tagjainak száma, és a jegybank mindkét alelnöke tagja lesz a testületnek. Hozzátette: a jogszabály módosításával megszűnik a nemzeti bank igazgatósága és a közgyűlés.
A vidékről naponta bejáró nappali tagozatos egyetemisták bérletéhez járó 90 százalékos kedvezmény visszaállítását javasolta Fogarasiné Deák Valéria (MSZP) a fogyasztói árkiegészítésről szóló törvény módosításának részletes vitájában. Fogarasiné Deák Valéria közölte: a kedvezmények megváltoztatásakor nem számoltak azzal, hogy ha a bérletkedvezményt 90 százalékról 67,5 százalékra csökkentik, akkor 300-350 százalékos lesz az árkülönbség, mert közben a jegyárak is emelkednek. Kifejtette: azok a diákok, akik áprilisban 3500 forintért utazhattak az egyetemükre, májusban már 13500 forintért utaztak.
Tátrai Miklós, a Pénzügyminisztérium államtitkára a vitában elhangzottakra válaszolva közölte: a kormány kizárólag olyan módosító indítványokat támogat, amelyek nem járnak a költségvetési előirányzat, azaz a 120 milliárd forint túllépésével. Hozzátette: az előirányzott összeghez semmilyen megtakarítási kötelezettség nem társul.
Ismert: a kedvezmények visszaállítását többször sürgette a Fidelitas, még demonstrációt is szerveztek ennek érdekében. Az SZDSZ Új Generáció (a szabad demokraták ifjúsági szervezete) elnöke „bicskanyitógatónak” nevezte a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium elé szervezett tüntetést.
(MTI, MNO)
Szoláriumba ment kukkolni a férfi, de nem ez volt a legnagyobb baj
