A Múzeum körúti erőszakkal meggyanúsított rendőrök ügyvédjei közül az MTI által megkérdezettek szerint a nyomozás során készített műszaki, hemogenetikai és orvosszakértői szakvélemények a gyanúsítottakat igazolják. A sértett jogi képviselője viszont még nem látta a szakértői vizsgálatok eredményét, így leghamarabb csak szerdán szeretne állást foglalni az ügyben.
A szakértői jelentéseket kedden tárták a védők elé. Magyar György, az egyik rendőr ügyvédje azt mondta: mindhárom szakértői véleményre az jellemző, hogy „nem tartalmaz terhelő bizonyítékot a gyanúsítottak bűnösségére, nem támasztja alá a feljelentésben foglaltakat„. Az ügyvéd a szakértői véleményekről részletesen nem kívánt beszámolni, csak annyit mondott, hogy „a korábban megjelent sajtófeltételezések megalapozottnak látszanak”.
Somfainé Vajda Ágnes, egy másik meggyanúsított rendőr védője az orvosszakértői véleménnyel kapcsolatban azt mondta: a sértett vizsgált sérülései a szakértő szerint két héten belüliek, de egy héten túliak. A védő hangsúlyozta: mindez azt jelenti, hogy a feljelentés napján megvizsgált sértett sérülései nem május 4-én, az állítólagos erőszak napján keletkeztek. Az ügyvéd megerősítette azt a sajtóhírt is, hogy a DNS-szakértő nem talált a sértett ruháján a gyanúsítottaktól származó DNS-t.
Tuza Péter, a sértett jogi képviselője arra hivatkozva, hogy ő még személyesen nem látta a szakértői vizsgálatok eredményét, nem kívánt nyilatkozni. Mint mondta, tanulmányozni kívánja a dokumentumokat, és leghamarabb szerdán szeretne állást foglalni.
A sajtóban eddig megjelentekkel ellentétben egyébként a DNS-vizsgálat eredménye nem perdöntő. A bizonyítási eljárásban mérlegelés tárgyát képezheti, de semmiképpen nem tekinthető döntő bizonyítéknak, ez csak egy a bizonyítékok sorában – nyilatkozta az Indexnek korábban Pádár Zsolt igazságügyi hemogenetikus szakértő, a Bűnügyi Szakértő- és Kutatóintézet osztályvezetője.
Az ügyészség folyamatosan értékeli a bizonyítékokat, és ha nincs újabb bizonyítási indítvány a védők részéről, akkor várhatóan egy-két héten belül érdemi döntéssel zárják le a nyomozást – mondta Morvai Attila. A Fővárosi Főügyészség szóvivője hozzátette: a szakértők minden, az ügyészség által feltett kérdésre egyértelmű választ adtak, így a Budapesti Nyomozó Ügyészség részéről nincs szükség arra, hogy a szakértők kiegészítő kérdésekre válaszoljanak.
A nyomozás szempontjából az a lényeges, hogy negatív eredmény született – mondta Morvai Attila az MNO azon kérdésre, hogy igaz-e az az állítás, amely szerint a a DNS-szakértő nem talált a sértett ruháján a gyanúsítottaktól származó DNS-t. Mint mondta, nem mutatható ki keresztegyezőség.
Morvai Attila később az egyik kereskedelmi televízió esti műsorában azt mondta, hogy a jelentésben foglaltak két dolgot jelenthetnek: azt, hogy nem történt meg az erőszak, de azt is, hogy megtörtént ugyan az erőszak, ám annak nem maradt utólag rekonstruálható nyoma. A sértett elmondása szerint volt közösülés, de az „nem volt befejezett”. Hozzátette: a mintavételre csak több hét eltelte után került sor. A rendőrök gépkocsiját is több napig használták a feltételezett bűncselekmény és a lefoglalás között – jegyezte meg. „Nem mindegy, hogy arról van szó, hogy nem sikerült olyan nyomokat találni, ami a bűncselekmény elkövetését alátámasztaná, vagy azért nem találtunk nyomokat, mert nem volt mit megtalálni” – fogalmazott Morvai.
A Múzeum körúti erőszak ügyében meggyanúsított öt rendőr előzetes letartóztatását hétfőn szüntette meg az ügyészség, mert beszerezték a szükséges bizonyítékokat.
(MTI, index.hu, MNO)
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
