Áder János elmondta: a képviselőcsoport zárt ülésén még a szavazás előtt nyilatkozott arról, hogy 2009-től szándékai szerint EP-képviselőként kívánja folytatni politikai pályafutását. Ennek megfelelően parlamenti alelnöki mandátuma szándékai szerint csak két évre, 2009-ig szól majd.
Hangsúlyozta: erről az elhatározásáról már korábban értesítette Orbán Viktor pártelnököt és Szájer Józsefet, a Fidesz EP-frakciójának vezetőjét, akik ezt támogatták.
Áder János elhatározását indokolva azt mondta: döntésében szerepet játszott a 2006-os választási vereség is. Hozzátette: 2006 után azt látta, hogy a magyar belpolitika – legalábbis ebben a ciklusban – nem tartogat túl sok kihívást számára, így hosszas gondolkodás után, sok emberrel konzultálva úgy döntött, uniós színtéren folytatja, mert későbbi politikai pályafutása szempontjából az ott szerzett tudás, tapasztalat jól kamatoztatható.
Emlékeztetett arra, hogy eddig is sok területen dolgozott a Fideszben, 1988-ban először a párt szakértőjeként, 1990-től országgyűlési képviselőként, 1993-tól a Fidesz ügyvezető alelnökeként, majd 1998-tól házelnökként, 2002-től pedig frakcióvezetőként.
Arra a kérdésre, hogy a volt-e szerepe döntésében a személyi konfliktusoknak, Áder János azt mondta: az lenne a meglepő, ha az elmúlt 17 évben nem lettek volna viták vagy veszekedések a párt vezetői között. Ez a mindennapi politikai döntéshozatal természetes része, de az is természetes, hogy ezek a viták nem a nagy nyilvánosság előtt zajlottak le – tette hozzá. A politikus arra a kérdésre, hogy Orbán Viktor próbálta-e marasztalni, úgy válaszolt: régóta ismerik egymást, és a pártelnök tudja, hogy nem szokott elhamarkodott döntéseket hozni, így nem próbálkozott eltéríteni ettől az elhatározástól.
Áder János, aki a csornai körzetben jutott egyéni országgyűlési mandátumhoz, kérdésre válaszolva közölte: 2010-ben új jelöltet kell indítani ebben a körzetben, és ő maga lát erre megfelelő embert. Hozzátette: mivel 2009-ben, vagyis a következő országgyűlési választáshoz képest egy éven belül üresedik meg a poszt, így nem kell időközi választást kiírni, addig üresen hagyják majd a helyet.
A képviselő korainak tartotta arra válaszolni, hányadik helyet tölti majd be a EP-választási listán, illetve, hogy az európai parlamenti ciklus után milyen politikai szerepvállalásban gondolkodik, visszatér-e a belpolitikába. Szerinte a EP-választások eredménye nagyjából hasonló lesz a 2004-eshez, de a 2010-es választások eredményét nem lehet megjósolni.
Navracsics Tibor, a Fidesz újraválasztott frakcióvezetője a sajtótájékoztatón beszámolt arról, hogy a Fidesz képviselőcsoportja a zárt ülésen teljes körű tisztújítást tartott: a képviselők egyhangúan újraválasztották a frakcióvezetőt, valamint a párt által delegált parlamenti alelnököket, Áder János mellett Lezsák Sándort, a parlamenti jegyzőket, Szűcs Lajost, Németh Zsoltot és Hende Csabát, illetve a bizottsági elnököket és alelnököket is, csak a bizottsági tagságban volt néhány csere. Áder Jánoson kívül mindenkit három évre választottak újra.
A 140 tagú frakcióból 117-en szavaztak, nemmel senki nem voksolt – tette hozzá a frakcióvezető. Mint mondta, a szavazás értelmében a három főállású frakcióvezető-helyettes továbbra is Varga Mihály, Pelczné Gáll Ildikó és Répássy Róbert, utóbbi mint frakcióigazgató is ellátja feladatát. Frakcióvezető-helyettesek maradtak a kabinetvezetők és a Fidesszel szövetséges szervezetek vezetői is.
Navracsics Tibor azt mondta, a következő három évtől azt várják, hogy sikerül megőrizni a munkában az eddigi stabilitást, szakmaiságot és hitelességet, valamint továbbra is kormányképes alternatívát mutatnak fel az Országgyűlésben. Kiemelte: kemény, de tisztességes vitapartnerek lesznek, bízva abban, hogy a következő választáson kiérdemlik a választók bizalmát.
A frakció egy évét értékelve a képviselőcsoport vezetője azt mondta: jól összeszokott csapattá váltak. Szerinte a tisztségviselők újraválasztása a stabilitást mutatja, a szakmaiságot pedig az jelzi, hogy az elmúlt évben ezernél is több interpellációt, kérdést, azonnali kérdést fogalmaztak meg, napirend előtt is szóltak a számukra fontos dolgokról, emellett ezernél több módosító indítványt nyújtottak be, 43 önálló törvényjavaslatot, és 17 határozati javaslatot kezdeményeztek. A Fidesz-frakció önálló indítványaiból csak ötöt fogadott el a kormányoldal, amiből Navracsics szerint az látszik, hogy az együttműködés hiánya a másik oldalon tapasztalható.
A frakcióvezető jelentős sikerként értékelte az uniós forrásokat felügyelő bizottság létrejöttét.
Kérdésre válaszolva Navracsics Tibor közölte: az ülésen nem került szóba, hogy változtassanak a miniszterelnök felszólalásai alatti kivonulásokon.
(MTI)
Menczer Tamás: A Tisza mögött nincs valódi politikai közösség
