Ne szüntessék meg a sarkadi kistérséget!

A sarkadi kistérség megszüntetése ellen tiltakozott Erdős Norbert fideszes képviselő hétfői interpellációjában. Úgy vélte: politikai okokból számolják fel a társulást, és csapják a szocialista kötődésű gyulai illetve szeghalmi kistérségekhez a településeket. Pálinkás József (Fidesz) tandíjügyben tiltakozott interpellációjában, Jakab István (Fidesz) pedig a fagykárok enyhítésére kidolgozott tervet hiányolta.

MNO
2007. 06. 25. 15:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erdős Norbert (Fidesz) elfogadhatatlannak nevezte, hogy a múlt héten az Országgyűlés kormánypárti többsége egy szocialista módosító indítvány elfogadásával megszüntette a 16 éve működő sarkadi kistérséget, figyelmen kívül hagyva azt, hogy a társulásban részt vevő 11 település nem akart változtatni. Arra még nem volt példa az önkormányzati világban, hogy úgy szüntetessek meg egy kistérséget, hogy sem az önkormányzatokat, sem a polgármestereket nem kérdezik meg – hangsúlyozta a politikus.

A fideszes képviselő szerint az országban elsőként megalakult sarkai kistérség megszüntetése egyértelműen politikai célokat szolgál, a szocialista kötődésű gyulai, valamint szeghalmi kistérség gazdasági előnyszerzését szolgálja. Erdős Norbert úgy vélte: az önkormányzatok önrendelkezési jogát sérti, hogy sem előzetesen, sem utólagosan nem egyeztettek a településekkel, a megszüntetés nem az érintettek kezdeményezésén alapult, és nem a szolgálati út betartásával, az önkormányzati minisztériumon keresztül történt.

Újhelyi István, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium államtitkára ugyanakkor úgy vélte: az országgyűlési képviselőknek joguk van módosító indítványt benyújtani, és jelen esetben is ez történt: a kormány egyetértésével, az Országgyűlés többsége elfogadta a javaslatot. Hangsúlyozta: az önkormányzatok önrendelkezési joga nem sérült, hiszen a kistérségi lehatárolás megváltoztatásának csak az egyik módja az alulról jövő kezdeményezés.

Hol a fagykárenyhítési intézkedési terv?

Pálinkás József (Fidesz) elfogadhatatlannak nevezte, hogy egy intézményben az egyik hallgató tandíjmentességét a másiktól beszedett tandíjból fizessék. A Fidesz azt kéri, hogy az állam a költségvetésből támogassa a tandíjmentességet. Hiller István oktatási miniszter válaszában közölte: igazságos az a rendszer, amelyben egy szegény származású, de jól teljesítő hallgató több ösztöndíjat kap, mit eddig, míg egy vagyonos családból származó, de nem jól teljesítő hallgató fizet. A befizetett összeg az intézménynél marad, minimum egyharmad, maximum 50 százalék erejéig tanulmányi ösztöndíjat kapnak belőle a hallgatók – tette hozzá.

Jakab István (Fidesz) az északkelet-magyarországi fagykárokról szólva azt firtatta, hogy miért nem hajlandó a kormány konkrét, érdemi intézkedésekkel segíteni a károsultakat. Szerinte a hitelek elérhetetlenek a gazdáknak, azokhoz csak tőkeerős, több lábon álló nagyvállalatok juthatnak hozzá. Gráf József agrárminiszter hangsúlyozta: az unió nem termelői támogatást ad, hanem költségtérítést. Adott esetben nem a lefagyott gyümölcsöt fizeti ki kilóra az unió, hanem azt nézi, mennyi jövedelemhátrány érte a termelőt, amelyhez adatokra van szükség, mert nem lehet átalánydíjas biztosítást fizetni – közölte az FVM vezetője.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.