A testület nyolc igen, egy nem szavazat ellenében döntött úgy, hogy június 25-én, hétfőn tárgyalja azt a három népszavazási kérdést, amelyet az Alkotmánybíróság döntése értelmében újra napirendre kell vennie.
Bordás Vilmos, az OVB Fidesz által delegált tagja azt javasolta, hogy a lehetőségekhez képest minél hamarabb döntsenek érdemben a három kérdésben. „Meglehetősen egyszerű dolgunk van. Most már végre jóvá kell hagyni az aláírásgyűjtő íveket, ezért a feladatunk sem olyan óriási, hogy ne lehetne gyorsan megtenni” – mondta.
Halmai Gábor, a testület elnök-helyettese szerint viszont nem egy technikai döntés meghozatala előtt állnának. „Itt bizony nagyon fontos alkotmányossági kérdéseket kell mérlegelni és én, aki ennek a testületnek választott tagja vagyok, van főállásom, egyszerűen kikérem magamnak, hogy bárki azt gondolja, hogy egy vagy két nap alatt döntsek ezekről a kérdésekről” – mondta.
Szoboszlai György testület MSZP által delegált tagja szerint sem egy egyszerű automatikus döntés előtt áll az OVB. Mint mondta, az ügyben nagyon körültekintően kell eljárniuk annak érdekében, hogy szakmailag teljesen megalapozott, támadhatatlan döntést hozzanak.
Szigeti Péter, az OVB elnöke a döntés követően közleményt juttatott el az MTI-hez, amelyben azt írta: értékelése szerint a közjogi alapintézményekhez méltatlan a testületet ért támadás és az a vita, amely az Alkotmánybíróság határozatának kihirdetését követően alakult ki. Szigeti szerint „a jogállamisággal és a demokratikus intézményekkel kapcsolatos közbizalmat gyengíti, ha akár az Országos Választási Bizottságot, annak egyes tagjait, vagy az Alkotmánybíróságot bárki politikai elfogultsággal vádolja”.
Mint írta, meggyőződése szerint, bár mind az alkotmánybírák, mind az OVB tagjainak jelöléskor szerepe van a politikai pártoknak, ez nem befolyásolja e közjogi testületek tagjait abban, hogy esküjüknek megfelelően, mindenkor a Magyar Köztársaság Alkotmánya és a hatályos jogszabályok alapján alakítsák ki szakmai álláspontjukat és azt politikai részrehajlástól mentesen képviseljék. Az OVB „mint ahogy eddig is, továbbra is ezen alapelvek szerint működik, s a népszavazási kérdésekkel kapcsolatos jogi álláspontjáról június 25-ei ülése után tájékoztatja a közvéleményt” – zárul a közlemény.
Az OVB-nek a törvényesen rendelkezésre álló határidő július 6-án járna le. Az Alkotmánybíróság június 5-én semmisítette meg az OVB-nek a vizitdíj, a kórház napidíj, valamint a képzési hozzájárulásra vonatkozó népszavazási kezdeményezések aláírásgyűjtő ívének hitelesítését megtagadó határozatát. Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint mind a három kérdés népszavazásra bocsátható.
Az OVB hétfői ülésén elrendelte a Pedagógusok Szakszervezetének a közalkalmazotti előmeneteli rendszerrel kapcsolatos országos népi kezdeményezéséhez gyűjtött aláírások ellenőrzését.
A testület elutasította annak az aláírásgyűjtő ív mintapéldányának a hitelesítését, amelyen az a kérdés szerepelt: „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés elfogultsága és pártos döntései miatt mentse fel tisztsége alól Szigeti Pétert, az Országos Választási Bizottság elnökét?”
(MTI)
Schobert Norbi: Schmuck Andornak eltitkolt menyasszonya volt, teljesíti az utolsó kívánságát
