A jelenlegi helyzetben az SZDSZ arra törekszik, hogy a koalíciós partnerrel összefogva még a nyár előtt felpörgessék a megtört lendületet és szeptemberre az Országgyűlés elé kerülhessenek a változtatásokhoz szükséges jogszabályok – közölte a liberális pártelnök, az SZDSZ parlamenti frakciójának hétvégi kihelyezett ülése alkalmából tartott sajtótájékoztatón, Egerben.
Kóka János: az SZDSZ nem konfliktust keres, hanem annak az útját, miként hajthatja végre azt a programot, amelyre az MSZP-vel szerződtek. A koalíciót ugyanis a reformok megvalósítása érdekében kötötték – hangsúlyozta a gazdasági miniszter. Értékelése szerint az elmúlt egy év kormányzati munkája sikeres volt, ám a rendszerszintű átalakítások többsége, amely nem elvonást jelent, hanem a szolgáltatások minőségének javítását, még előttünk van. Amennyiben meghátrálunk, évekig kerülgethetjük a félbehagyott munka maradványait – szögezte le.
Mint Kóka elmondta, az elmúlt egy év komoly eredményekkel járt a liberális vezetésű tárcáknál, ezért elégedett azok munkájával. Saját minisztériumának legfontosabb törekvéseként a bürokratikus akadályok elhárítását jelölte meg a vállalkozások útjából. Kitért arra, hogy az elmúlt egy évben kilenc nagybefektetővel írt alá támogatási szerződést, amelynek nyomán 110 milliárd forintnyi, 5700 új munkahelyet teremtő beruházás valósult meg. Ugyancsak sikerként említette, hogy már több mint egymillió szélessávú Internet-előfizetőt regisztráltak. Úgy épül vagy épült az elmúlt másfél évben 267 kilométernyi új autópálya, hogy a közbeszerzés szigorítása és a versenykörnyezet javítása révén 40 százalékkal sikerült csökkenteni az árakat – tette hozzá a miniszter.
Az egészségügyi reformok kapcsán Kóka János az eredmények között említette, hogy a patikaliberalizáció nyomán már 31 új gyógyszertár működik és 123 egyéb elárusító-helyen árulnak 400 vény nélkül kapható készítményt. Kifejtette, hogy a gyógyszerár-licitnek köszönhetően több mint 1300 készítmény vált olcsóbbá, így 10 milliárd forint marad a vásárlók zsebében, az egészségbiztosítási kassza pedig 20 milliárd forintot spórolt.
A vizitdíj havonta átlagosan 180 ezer forint pluszbevételt jelent a háziorvosoknak, a kórházfejlesztési törvény révén pedig az intézmények 60 százaléka csökkenő kapacitások mellett is több bevételhez jut – sorolta a sikeres intézkedéseket a politikus. Az SZDSZ álláspontja rendíthetetlen abban, hogy az egészségügyben nemcsak a szolgáltatói, hanem a biztosítói oldalon is versenyhelyzetet kell teremteni, mert csak ez hozhat minőségi ellátást – hangsúlyozta Kóka János, aki szerint csak egy ilyen rendszer képes megmozgatni a magántőkét, ami 100 milliárd forintos nagyságrendű fejlesztéseket teremthet az egészségügyben.
(MTI)
Szenzációs magyar diadal a birkózók rangsorolóján
