Örvendetes, hogy az Egyesült Államok és Oroszország között párbeszéd kezdődött a tervezett rakétavédelmi rendszerről, kíváncsian várjuk azonban mi lesz az oroszok által felvetett közös rendszerrel kapcsolatos elképzelésből – nyilatkozta Németh Zsolt (Fidesz), a külügyi és határon túli magyarok bizottságának elnöke kedden, miután a testület zárt ülésen meghallgatta Madarász Károlyt, a Magyarországi Katonai Felderítő Hivatalának főigazgatóját a rakétavédelmi projektről.
-Alapvetően a felvetés megalapozottságát illetően meglehetősen komoly kételyeink vannak. Úgy látjuk, hogy meg kell vizsgálni az anyagi összefüggéseit ennek a javaslatnak: egy ilyen rakétavédelmi rendszernek a kifejlesztése több tíz- és százmilliárd dolláros nagyságrendű, tehát érdeklődéssel várjuk az orosz félnek az erre irányuló tájékoztatását, hogy milyen nagyságrenddel kívánnak hozzájárulni ennek a javaslatnak a megvalósulásához –mondta Németh Zsolt.
A bizottság fideszes elnöke szerint további kérdés, hogy az orosz elképzelés tekintettel lesz-e Kína biztonsági szempontjaira, és azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy egy ilyen rakétavédelmi hálózatnak illeszkednie kell a NATO védelmi rendszerébe is.
Németh Zsolt hangsúlyozta: megalapozottnak látja azt, hogy van olyan fenyegetés, amely szükségessé teszi az Egyesült Államok által tervezett rendszert, ilyen lehet például az iráni, vagy az észak-koreai rakétafejlesztési program. Az, hogy Oroszország fenyegetve érzi magát, katonai értelemben nem megalapozott – mutatott rá a politikus. A jelenlegi tervek szerint egy ilyen védelmi projektnek Magyarország is haszonélvezője lenne – tette hozzá.
Kozma József, a bizottság szocialista alelnöke hangsúlyozta: minden reális fenyegetettségre reális választ kell adni, a szövetségi rendszer keretein belül. A politikus szerint Magyarországnak a transzatlanti elkötelezettség megtartása mellett a régió és Oroszország irányában is biztosítania kell azokat a lépéseket, amelyek a megértést szolgálják.
George Bush amerikai elnök június 7-én, Vlagyimir Putyin orosz államfővel a G8-csúcstalálkozó keretében, Heiligendammban megtartott találkozója után jelentette be: Oroszország és az Egyesült Államok hadászati párbeszédet kezd a rakétaelhárító-rendszerek problémájáról katonai vezetők és diplomaták részvételével. Putyin javasolta az amerikai elnöknek, hogy a rakétavédelmi együttműködés céljából használják közösen az Azerbajdzsán területén jelenleg Oroszország által működtetett rádiólokációs rendszert. Az orosz elnök a minap még azzal fenyegetőzött, hogy Oroszország ismét európai célpontokra irányozza rakétáit, ha az Egyesült Államok folytatja rakétavédelmi rendszerének kiépítését az orosz határok közelében, Csehországban és Lengyelországban.
(MTI)
Itt a fordulat a Kneecap-botrány ügyében
