Reform: kevesebb kórházat, több temetőt

A Süddeutsche Zeitung idézi a budapesti kormány reformjait támogató Kéri Lászlót, aki még százezer közalkalmazott elbocsátását látja szükségesnek. A Focus beszámol a berlini kormány kampányáról, melyet a Törökországban letartóztatott német fiatalember érdekében folytatnak.

2007. 06. 26. 7:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilap Steffen Uhlmann Kemény terápia című cikkében az egykori mintatanulóból szanálásra váró állammá züllött Magyarországgal foglalkozik.

A magyar gazdaság az idén csak 2,5 százalékkal növekszik, jóval lassabban, mint a térség konkurens országai. A munkanélküliség is hétről nyolc százalékra emelkedett. Magyarországon létezik Görögország után a második legnagyobb államapparátus az EU-n belül. Annak ellenére, hogy már számos közszolgálati alkalmazottat elbocsátottak, legalább további százezer munkahelyet kell a közigazgatásban megszüntetni – nyilatkozta a lapnak Kéri László, az ELTE politológusa.

A professzor támogatja a kormány ama kezdeményezését, hogy még ebben az évben emeljék a nyugdíjkorhatárt. A rendszerváltást követően százezrek menekültek korai nyugdíjba az ötvenes korosztályból. De közülük még sokan dolgoznak, egy részük feketén. „Őket kíméletlenül el kell kapni és megadóztatni” – követeli Kéri.

A leghevesebben ma Magyarországon az egészségügyi reformról vitatkoznak. „Kevesebb kórházat, de annál több temetőt” tervez a kormány, tréfálkoztak a kormányt bírálók. Ezzel kívánja a rosszul működő egészségügyet Gyurcsány és csapata meggyógyítani. A kormány az ágyszámcsökkentéssel a túlzott kapacitásokat kívánja leépíteni és egész klinikákat bezárni, mert az egészségügyi kiadások fele a kórházakra esik.

Ráadásul Magyarországon az egészségügyben 300 forint vizitdíjat kérnek. A lakosság nagy része nem ért egyet a kormány terveivel. A bérből és fizetésből élők bevételei 2007-ben tíz százalékkal csökkennek csak az adók, járulékok és az árak emelkedése miatt.
Tordai Ágnes – egy kis reklámügynökség vezetője – a cikk végén arról panaszkodik, hogy most a túléléséért küzd. Mind mondja, a külföldi konkurenciának kiterítik a vörös szőnyeget, míg a hazai kisvállalkozásokból a kormány újabb és újabb adókkal kiszorítja a levegőt.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazinban Jens Bauszus Nyaralási kalandból államközi ügy címmel tudósít Marco Weiss kálváriájáról.
A 17 éves uelzeni fiatalnak kiskorú megrontásának gyanúja miatt meggyűlt a baja a török hatóságokkal. A húsvéti szünetben állítólag egy 13 éves brit lánnyal, közös megegyezéssel létesített szexuális kapcsolatot. Erről tudomást szerzett a lány anyja, aki feljelentette a fiút. A gimnazista – aki állítja, hogy a lány 15 évesnek mondta magát – elítélése esetén akár nyolc esztendei börtönre is számíthat.

Az uelzeni fiatal már tíz hete ül az antalyai börtönben, az ügy mégis pénteken került nyilvánosságra. Marco Weiss harminc külföldi bűnözővel osztozik celláján, egy zuhanyzón és egy vécén. Az ivóvíz élvezhetetlen, s állítólag nem engedélyezik, hogy orvosságaihoz jusson. A „horrorbörtön” miatti németországi felháborodás hangja időközben Törökországba is eljutott. A Hürriyet című bulvárlap a német médiakampány miatt háborog, s a német kormány azonnali szabadon bocsátást követelő nyilatkozatait a török igazságszolgáltatás „megsértéseként” értékelte.

Frank-Walter Steinmeier (SPD) külügyminiszter bejelentette, hogy a fiú ügyében találkozni kíván török kollégájával, Abdullah Güllel. A berlini kormány hétfőn jegyzékben fordult Ankarához a fogvatartási körülmények könnyítése érdekében. Egyúttal kérték a török hatóságokat, hogy legyenek tekintettel a kiskorú családi problémájára – Marco édesapja leukémiás.

A letartóztatást túlzásnak nevezte Christian Wulff (CDU), Alsó-Szászország miniszterelnöke. (Ebben a tartományban található Uelzen.) A fiatalembert azonnal szabadon kell bocsátani, ezért személyesen kíván ez ügyben Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnökhöz fordulni, nyilatkozta a kereszténydemokrata politikus.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív frankfurti napilapban Horst Bacia Franciaország fékezi a Törökországgal folytatott tárgyalásokat című cikkében foglalkozik Nicolas Sarkozy határozott fellépésével.

Az Ankarával folytatott uniós csatlakozási tárgyalásokon ma csak kettő és nem három fejezet megnyitását tervezik. A német elnökség által támogatott harmadik tárgyalási fejezet, a „gazdaság és valutapolitika” megnyitása meghiúsult Franciaország ellenállása miatt. Hivatalosan technikai magyarázatokkal érvel Párizs; a döntés politikai hátterét azonban nem lehet nem észrevenni. A csatlakozási tárgyalások összesen 35 fejezetét csak az összes tagállam egyetértésével lehet megnyitni és lezárni.

Nicolas Sarkozy francia elnök ellenzi Ankara uniós tagságát. Amint a CDU/CSU, ő is a „privilegizált partneri kapcsolatokat” támogatja. Megválasztását követően Sarkozy bejelentette, hogy Törökország témáját csak a decemberi állam- és kormányfői találkozón kívánja szóba hozni, hogy ezzel ne vonja el a figyelmet a fontosabbnak tűnő alkotmányos problémák megoldásától. Május közepe óta francia diplomaták félhivatalosan jelezték, hogy a gazdasági és valutaunióval foglalkozó fejezet megnyitásához nem járulnak hozzá, mivel az euróövezethez csak az unió tagállamai csatlakozhatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.