-Nagyon rossz gyakorlatnak tartanám, hogy ha elkezdenék az aktuális kormánypártok a saját gyakorló politikusaikat kitüntetni – jegyezte meg Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője. Hozzátette: erre hivatkozva, a kitüntetéseket előkészítő bizottság keddi ülésén azt fogja javasolni, hogy ne támogassák a volt miniszterelnök, Horn Gyula kitüntetését.
Az SZDSZ ügyvivője nem kívánta kommentálni, hogy Sólyom László köztársasági elnök aggályosnak tartja Horn Gyula kitüntetését 1956-os tevékenysége miatt.
- Ha én lennék a miniszterelnök, nem terjeszteném elő Horn Gyulát kitüntetésre, de nem azért, mert ,56-ban karhatalmista volt. Az az ember, aki beléptetett bennünket a NATO-ba, aki eladta a magyar
áramelosztási rendszert a külföldi tőkének, az ne kapjon a Magyar Köztársaságtól kitüntetést – fogalmazott korábban Thürmer Gyula, a Munkáspárt elnöke, aki szerint ugyanakkor Sólyom László köztársasági elnök „szükségtelenül teszi próbára az alkotmányt”. Az államfőnek nincs joga ezeket a döntéseket megkérdőjelezni – fűzte hozzá.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök csütörtökön levélben javasolta az államfőnek Horn Gyula kitüntetését 75. születésnapja alkalmából, külügyminiszterként és miniszterelnökként az ország érdekében végzett tevékenységéért.
Sólyom László sajtófőnöke közölte: az államfő Horn Gyula kitüntetésének ügyében megvárja az Alkotmánybíróságnak a kitüntetésekre vonatkozó alkotmányértelmezését, és a maga részéről Horn '56-os karhatalmi tevékenysége miatt aggályosnak tartja a felterjesztést. A köztársasági elnök 2006. március 13-án fordult indítvánnyal az Alkotmánybírósághoz, a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából a kormány, illetve a miniszterelnök által javasolt állami kitüntetésekkel kapcsolatban. Az ügyben döntés a jövő héten várható.
(MTI)
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
