Az egészségügyi ellátórendszer átalakítása adja a legtöbb okot a vitára az egy évvel ezelőtti kormányalakítás óta – írja a Magyar Hírlap. A Századvég és a Forsense 2007 júniusában 971 fős országos adatfelvételében vizsgálta az egészségügy helyzetével és az ellátórendszer átalakításával kapcsolatos társadalmi véleményeket. Eszerint az egészségügy jelenlegi helyzetével kapcsolatos társadalmi elégedettség egy százfokú skálán jelenleg 35 pont, azaz messze a közepes szint alatti.
A felmérésből kiderül: a megkérdezettek 47 százaléka továbbra is az egybiztosítós, nem profitorientált rendszert támogatja, 29 százalék pedig a vegyes – állami és privát biztosítókat is felvonultató – rendszert preferálja. Mindössze ötszázaléknyian támogatják a kizárólag magánbiztosítókra épülő megoldást, négyszázaléknyian pedig a német modellt (regionális biztosítók) jelölte meg kívánatos rendszerként – ismerteti a lap az elemzés eredményeit. A Fidesz szavazóinak abszolút többsége (57 százalék), de az MSZP szavazóinak is a relatív többsége (45 százalék) az egybiztosítós állami rendszer továbbvitelét támogatja. A válaszadók 68 százaléka szerint drágulna az ellátás a több-biztosítós modellben, s csak 12 százalékuk szerint csökkennének a költségek. Az MSZP-szavazók is a többség véleményét osztják: hatvan százalékuk szerint a profitorientált (több-biztosítós) modell drágább lenne.
Az ellátás színvonalának várható alakulásáról erőteljesen megoszlanak a vélemények. A költségnövekedéssel párhuzamosan a válaszolók relatív, 41 százalékos többsége minőségbeli javulást vár, s csupán 22 százalékuk szerint romlik majd a színvonal. Azok körében viszont, akik az elmúlt évben személyes tapasztalatokat szereztek a hazai egészségügyi ellátásról, nagyobb azoknak az aránya, akik a profitorientált modell bevezetésével drágulásra és ezzel párhuzamosan az ellátás színvonalának romlására számítanak.
A megkérdezettek 71 százaléka szerint az ellátórendszer rosszabbul működik ma, mint a reformok előtt, 15 százalék nem lát változást, javulást hat százalék említett.
(Magyar Hírlap)
Ő Ursula von der Leyen háttérembere, aki mindent kézben tart
